İskeletin bölümleri nelerdir

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 25 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  İskelet dört temel kısımdan meydana gelmektedir. Bunlar; kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklar. Bu bölümleri hakkında bilgiyi aşağıda verelim

  Kafatası: Çene kısmı hariç hareket etmeyen bir yapısı vardır. Yassı kemiklerden oluşur ve kemikler birbirine kenetlenmiş şekildedir. Beyni koruma görevi bulunmaktadır.
  Omurga: Vücudun üst kısmında bulunan omurga bu bölgeye destek veren iskelet sistemidir. S şeklinde kıvrımlı halde olup toplam otuz üç tane üst üste ve aralarında aralık bulunan iskeletlerdir. Bu aralıklar sayesinde dik durur, hareket etme esnekliği kazanmaktayız.
  Göğüs kafesi: Göğüs kafesi toplam on iki kafesten oluşur. Göğüs kafesi içinde bulunan kalp ve akciğerleri korumakla görevli olup aynı zamanda nefes alıp verme görevi de bulunmaktadır.
  Bacaklar ve kollar: Hareket etmemizi, yürüyüp koşmamızı sağlayan kemiklerdir. Bacaklar vücudun ağırlığını taşıma görevi üstlenirken kollar güç ile yapılan her türlü işi yapmada kullanılır. Vücuttaki en uzun kemik uyluk kemiği olup bacakta bulur.