İskit Uygarlığı hakkında kısa bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  İskit Uygarlığı ile ilgili kısa bilgi

  Dünya tarihinde önemli rol oynayan ilk Türk topluluğu İskitlerdir (Sakalar). Orta Asya'dan Karadenizin'in karşısındaki bozkırlara gelerek yerleşmişlerdir. İskit devletinin kurucu ve yönetici tabakası Türk, hâkimiyet kurduğu halklar ise başka etnik unsurlara mensuptu. Boylar federasyonu şeklinde bir yönetim uygulamışlardır.
  Atlı göçebe kültürünün ilk temsilcileri olan İskitler beraberlerinde taşıdıkları atlı arabalarda yaşamlarını sürdürmüşlerdi. Bir yerde sürekli kalmamış, yeni yerlere göç etmişlerdir. Ekonomilerinin temeli hayvancılığa dayalıydı. Diğer Türk toplumlarından farklı olarak İskitlerde kadının toplum içindeki yeri ve önemi oldukça farklıydı. Tomris adı verilen kraliçeler de bir dönem yönetimde bulunmuşlardı. Ayrıca falcılık ve büyücülükte de söz sahibi olmuşlardı.
  Tıp konusundaki başarılı çalışmaları Yunanlılar tarafından örnek alınmıştır. Yunanlılarla giriştikleri ticari faaliyetler neticesinde tıbbın Yunanlılarca da öğrenilmesini sağlamışlardır. Özellikle kuyumculuk olmak üzere maden işlemeciliğinde de gelişme göstermişlerdir. Alp Er Tunga Efsanesi İskitler tarafından oluşturulmuştu