Islahat Fermanı Hakkında Bilgi

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Zakkum tarafından 26 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  islahat fermanı

  18 Şubat 1856 günü büyük bir törenle Babıâli'de okunan Hattı Hümayun. Osmanlı tarihinde, 1272 Islahat Fermanı adı ile ünlüdür.

  Abdülmecit, tahta çıktığından on yedi yıl sonra yayınladığı bu fermanla, Gülhane Hattı Hümayunu'nun esas hükümlerini yürürlükte saydığını bildirmekte, aynı zamanda bunları genişlettiğini söylemektedir.

  Bu fermanda, can ve mal emniyeti namusun korunması, Hıristiyanlara ve diğer bütün Müslüman olmayan tebaaya verilmiş olan imtiyazların devam ettiği ve bunların genişletildiği, Hıristiyanlardan almam cizye vergisinin kaldırıldığı belirtilmekte, Osmanlı ülkesinin daha medenî ve ileri bir ülke olması için Avrupa bilgi ve sermayesinden istifade yoluna gidileceği yazılmaktadır.

  Oldukça memnuniyetle karşılananı ve yeni ilerleme adımlarının atılmasına yol açacak olan bu ferman,1856 Paris kongresinde de tartışılmış ve Paris Antlaşmasının dokuzuncu maddesinde yer almıştır.

  Islahat Fermanı, 1839 da ilân edilen Tanzimat'ın, beklenen yenilik hareketlerini gerçekleştirememesi üzerine kaleme alınmıştır. Bu fermam başta İngiltere olmak üzere öbür Avrupa devletlerinin devamlı tazyikleri sonucu ilân edilmiştir.