İslam dinine göre kötü alışkanlıklar nelerdir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.442
  İslam dinine göre kötü alışkanlıklar nelerdir

  Yasaklanan maddelerin en başında şarap ve alkollü içecekler gelmektedir. Kur'an-ı Kerim bu tür içecekleri kesinlikle yasaklamıştır:“Ey iman edenler, sarhoşluk veren şeyler , şans oyunları, putperestçe uygulamalar ve gelecek hakkında kehanette bulunmak (falcılık) şeytan işi kötülüklerden başka bir şey değildir. Onlardan kaçının ki mutluluğa eresiniz.Şeytan, sarhoşluk veren şeyler ve şans oyunları ile aranıza düşmanlık ve nefret sokmaya ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymaya çalışır. Hâlâ vazgeçmeyecek misiniz?” (Maide 90-91

  Müslüman kişi Allah’ın bu açık emrine elbette uyar.Yetişkin insanların sigara ve alkollü içeceklerin kullanımını kendilerine hoş görürken çocuklarını yasaklamaları, bu tür içecekleri kullanmanın bir büyüklük göstergesi olarak algılanmasına neden olmaktadır. Yeni yetişen gençler, büyüdüklerini ispat etmek veya karşısındaki insanlara kendini büyük göstermek için sigara içmeye veya alkol almaya heves etmektedirler. Başlangıçta sigaranın kokusundan ve genizlerini yakmasından nefret etmelerine, alkolün boğazlarını yakmasından acı duymalarına rağmen bunu belli etmemeye çalışmaktadır. Çünkü bunu açıkladıkları zaman, karşılarında bulunan kimselerin onları hâlâ çocuk olmakla değerlendireceklerinden korkmakta, bu ise onların onurlarını kırmaktadır. Bu yüzden sigara ve içkiye yeni başlayanlar, boğulacak gibi olsalar bile öksürüklerini tutmaya, yemek boruları acıdan yanacak gibi olsa da yüzlerini buruşturmamaya özen gösterirler. Aslında bu çok kötü birbirini kandırma oyunudur. Bu oyunlarla sigara ve alkol içilmeye devam edilir. Bu arada vücut bu maddelere alışır. Belli bir zamandan sonra artık onsuz yapamaz hale gelir. Peygamberimiz “İçki bütün kötülüklerin anasıdır” buyurmuştur. Bunun anlamı şudur:Bir insan normalde asla yapmayacağı bir kötülük veya günahı, içkiliyken kolayca yapabilir. Çünkü içkili insan, sağlıklı düşünemez; kendisine ve çevresindekilere zarar verir. Bu nedenle içki bütün kötülüklerin anasıdır.

  Alkollü İçki İçmek

  Yasaklanan maddelerin en başında şarap ve alkollü içecekler gelmektedir. Kur'an-ı Kerim bu tür içecekleri kesinlikle yasaklamıştır:“Ey iman edenler, sarhoşluk veren şeyler , şans oyunları, putperestçe uygulamalar ve gelecek hakkında kehanette bulunmak (falcılık) şeytan işi kötülüklerden başka bir şey değildir. Onlardan kaçının ki mutluluğa eresiniz.Şeytan, sarhoşluk veren şeyler ve şans oyunları ile aranıza düşmanlık ve nefret sokmaya ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymaya çalışır. Hâlâ vazgeçmeyecek misiniz?” (Maide 90-91Müslüman kişi Allah’ın bu açık emrine elbette uyar.Yetişkin insanların sigara ve alkollü içeceklerin kullanımını kendilerine hoş görürken çocuklarını yasaklamaları, bu tür içecekleri kullanmanın bir büyüklük göstergesi olarak algılanmasına neden olmaktadır. Yeni yetişen gençler, büyüdüklerini ispat etmek veya karşısındaki insanlara kendini büyük göstermek için sigara içmeye veya alkol almaya heves etmektedirler. Başlangıçta sigaranın kokusundan ve genizlerini yakmasından nefret etmelerine, alkolün boğazlarını yakmasından acı duymalarına rağmen bunu belli etmemeye çalışmaktadır. Çünkü bunu açıkladıkları zaman, karşılarında bulunan kimselerin onları hâlâ çocuk olmakla değerlendireceklerinden korkmakta, bu ise onların onurlarını kırmaktadır. Bu yüzden sigara ve içkiye yeni başlayanlar, boğulacak gibi olsalar bile öksürüklerini tutmaya, yemek boruları acıdan yanacak gibi olsa da yüzlerini buruşturmamaya özen gösterirler. Aslında bu çok kötü birbirini kandırma oyunudur. Bu oyunlarla sigara ve alkol içilmeye devam edilir. Bu arada vücut bu maddelere alışır. Belli bir zamandan sonra artık onsuz yapamaz hale gelir. Peygamberimiz “İçki bütün kötülüklerin anasıdır” buyurmuştur. Bunun anlamı şudur:Bir insan normalde asla yapmayacağı bir kötülük veya günahı, içkiliyken kolayca yapabilir. Çünkü içkili insan, sağlıklı düşünemez; kendisine ve çevresindekilere zarar verir. Bu nedenle içki bütün kötülüklerin anasıdır.

  Uyuşturucu Kullanmak

  Uyuşturucular, çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Bilim, insanları tehdit eden birçok hastalığın tedavisini bulmuş; pek çok mikrobu yenmeyi başarmıştır. Fakat ruhsal boşluk içinde, türlü türlü sorunlar karmaşasında kalan insanlar, kendi vücutlarına, onu tahrip edecek maddeler alarak, mikroplardan daha çok zarar vermektedirler.Dinimiz uyuşturucu türlerine kesinlikle karşıdır ve haram kılmıştır. Uyuşturucu kullanan biri, bu dünyadaki yaşamını felakete sürüklediği gibi ebedi hayatını da mahveder.

  Uyuşturucu Kullanımı Nasıl ve Ne Gibi Etkilerle Başlar?

  Genellikle insanlar, özellikle de gençler kötü arkadaş seçimi, özenti, gelecek kaygısı ve birtakım psikolojik nedenlerle uyuşturucuya başlamakta, daha sonra da ona bağımlı hâle gelmektedir. Eroin, esrar, kokain, afyon, morŞn, tiner ve tutkal koklama gibi çeşitleri olan uyuşturucular, insan sağlığına ciddi zararlar verir. Uyuşturucu kullanımının birçok zararları bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;a- İnsan sağlığına zararları
  b- İnsanın dinî-manevî hayatına zararları
  c- İnsanın toplumsal ve psikolojik hayatına zararları

  Uyuşturucunun sindirim, dolaşım ve sinir sistemi üzerinde birçok zararları bulunmaktadır. Uyuşturucu kullananların vücutlarında düzensizlikler görülür. Bilimsel araştırmalarda her geçen gün zararları tespit edilen uyuşturucu, kişiyi zamanla ölüme bile götürebilmektedir. Uyuşturucu, sinirleri tahrip edip refleksleri güçsüzleştirdiği için kişinin doğru karar vermesine engel olabilmektedir.

  Gençlerimizi Kötü Alışkanlıklardan Koruyan En Önemli Faktör Nedir?

  Gençlerimizi uyuşturucu başta olmak üzere diğer kötü alışkanlıklardan koruyan en önemli faktörlerden birisi hiç şüphesiz aile eğitimidir. Gerçek sevgi ve mutluluğu ailede alanlar bu kötü alışkanlıktan uzak dururlar. Ayrıca gençlerin boş zamanlarını okuyarak veya spor yaparak değerlendirmeleri için ortam hazırlanmalıdır. Bu, onları uyuşturucu maddelerden koruyan en etkili yoldur.

  Kumar Oynamak

  Para veya mal karşılığı oynanan şans oyunlarına kumar denir. Kumar oynayanlar, birbirlerinin mal veya parasını haksız bir şekilde ele geçirirler. Kumar, uyuşturucu gibi bir çeşit bağımlılık yapan bir hastalıktır. Kumara alışan biri, kumar oynama huyundan kolay kolay vazgeçemez. Kumarın çok çeşidi vardır: Milli Piyango, sayısal loto, at yarışları, kazı kazan, iddia gibi oyunlar en yaygın olanlarıdır. Kumarda kazanılan para helal değildir. Bu nedenle kumarla elde edilen para, kısa zamanda yok olur gider; sahibine de yalnızca günahı kalır.Kumarda kaybeden kişi, önce kazanmak için oynadığı oyunu, daha sonra zararlarını karşılamak için oynamaya başlar; kaybettikçe hırslanır, elindekileri kaybettiği gibi, borca da girer; ailesini, yakınlarını zor durumda bırakır.Kumar oynanan yerlerde, kötü amaçlı gruplar, zayıf karakterli insanların ağlarına düşmesini bekler; böyle birini bulduklarında önce onu birkaç kez kazandırır, daha sonra bütün varlığını elinden alırlar. Kumara düşkün olan birinin servetini, ailesini, insanların güvenini ve hatta yaşamını kaybetme riski vardır. Bu nedenle hangi çeşidi olursa olsun kumardan uzak durmalı, kazansak bile elde ettiğimiz paranın helal olmayacağını bilmemiz gerekir