İslamda Kadının Boşanma Hakkı Varmıdır?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  İslama Göre Kadının Erkekten Boşanma İsteği

  Aile müessesesi islam toplumunun en değerli varlıklarındandır. Sağlam bireylerin yetişmesi ve buna mebni olarak islami bir sosyal toplumun kurulması bu yoldan geçmektedir. Bunun içinde nikah akdinin sağlam temellere oturtulması gerekmektedir. Fakat her şeye rağmen aile bireylerinin geçinememesi kaçınılmazdır. Sahabe efendilerimizde de boşanma olayları yaşanmıştır. Peygamber Efendimiz, islam ahkamı içinde hoş karşılamadığı bir hususus boşanma hukuku olduğunu belirtmiştir. Boşanma hiçbir zaman istenmemesine ve kerih karşılanmasına rağmen, meşru bir haktır. Fakat nefsani ve gereksiz sebeplere bağlanması Cenabı Allah'ın katında ağır bir ameldir.

  Eşler arasında boşanma istekleri üç sefer ile sınırlandırılmıştır. Bu da boşanmadan dönülmesi durumundadır. Fakat üçüncüden sonra pişman olup geri dönülemez. Ancak eşiniz başkası ile evlenip ondan da boşanırsa mümkün olabilir. Buda kolay kolay kimsenin kabulleneceği bir husus değildir. Cenabı Allah Bakara suresi 229. ayeti kerimede; "O talak iki defa olur. Her birinden sonra kadını ya iyilikle tutmak, ya da güzellikle ayırmak gerekir. Onlara verdiklerinizden bir şey almanız size helal olmaz. Eşler, Allah'ın koyduğu sınırlarda duramayacaklarından korkarlarsa, o başka. Allah’ın koyduğu sınırlarda duramayacaklarından siz de korkarsanız, kadının fidye verip kendini kurtarmasında her ikisi için de bir günah yoktur. Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır. Onları aşmayın. Kim Allah’ın koyduğu sınırları aşarsa, işte onlar zalimlerdir." şeklinde buyurmuştur. Eşler anlaşamıyorlar ise birbirlerine kolaylık tanımaları ve karşısındakini zor duruma düşürmeye çalışmaktan uzak durmaları gerekmektedir. Eğer arada çocuklar da varsa dünya hayatının bir imtihan sahası olduğunu hatırdan çıkarmayıp, sabır ve tevekkül ile ahretteki mükafata odaklanmaları daha uygun olcaktır. Çünkü ahret hayatı yüz iki yüz sene değil, ebedi bir konaklamadır.

  Kadının boşanmasına gelince, ilk önce nikah kıyılırken kadın erkekten üç talaktan birini talep edebilir. Kendisinin de boşama hakkının olmasını şart koşabilir. Erkek kabul ederse bu hakkı mevcuttur. Kabul etmezse ya evlenmezler, yada boşama hakkı olmadan kadın nikahı kabul eder. Boşama hakkı olmadan evlenmişlerse, geçerli mazeret ile kadın mahkemeye başvurarak boşanma talep edebilir. Ayrıca kocasına mihrini yada fazlasını ödemek şartı ile kendisini boşamasını isteyebilir. Her durumda islami evlilik sözleşmesinde kadında bir taraftır. Nikah tek başına erkek üzerine kıyılmadığı gibi boşama hususunda da her iki tarafında talebi olabilir. Fakat sabır ile erkek ve kadının geçim yolunu aramaları ve nikah üzere ısrar etmeleri islami bir ahlaktır. Çünkü şeytanın en sevdiği amel karı kocanın arasını bozmaktır.(hadis) Cenabı Allah'tan ailelerimize huzur, sağlık, sıhhat, afiyet ve geçim niyaz ediyorum.
  yavuz yıldırım/webokur.com​

  [​IMG]