İslam'ın çok kolay olduğunu beyan eden hadisler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  İslam'ın çok kolay olduğunu beyan eden hadis-i şerifler

  Ebu Hureyre (radıyallahu Anh)dan rivayete göre,Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

  ''Şüphesiz ki, bu din kolaylıktan ibarettir.Hiç bir kimse yoktur ki,bu din hususunda (amellerim eksiksiz olsun diye) kendini zorlasın da din ona galebe etmesin (ve erinip büsbütün amelden kesilmesin).

  O halde orta yollu gidin. (Eğer en kamili yapmazsanız, ona) yaklaşın, (az da olsa devamlı amel ve ibadetten dolayı) sevinin.

  Sabah akşam ve gecenin bir kısmında (ibadete tevfik vermesi için Allah'dan) yardım isteyin.'' (Buhari, İman:29 Nesei, İman:28, Ahmed İbn-i Hanbel:5/69)

  Büreyde (Radıyallahu Anh)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

  ''Şüphesiz sizin dininiz (ibadetiniz)in en hayırlısı, en kolay olanıdır.Muhakkak dininizin en hayırlısı,en kolay olanıdır.'' (Ahmed İbn-i Hanbel:4/338)

  İbn-i Ömer (Radıyallahu Anhuma)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

  ''Şüphesiz Allah, günahların işlenmesini istemediği gibi, ruhsatlarınişlenmesini sever.'' (Ahmed İbn-i Hanbel:2/108)

  İbn-i Abbas (Radıyallahu Anhuma)dan rivayet edildiğine göre, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)e: ''Dinlerin, Allah'a en sevgilisi hangisidir?'' diye soruldu.

  Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ''Batıldan hakka meyletmiş,müsamahakar olanı (İslam dini) dir.'' buyurdu. (Buhari, el-Edebü'l-Müfred, No:287)