İslamiyette zorlama yoktur

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İnsanlar, herhangi bir dine inanıp inanmamakta tamamen serbesttirler. Yüce Allah, "Dinde zorlama yoktur." buyurmuştur. Allah emirlerini ve öğütlerini bildirmiş, bunları kabul etmeyi ise insanlara bırakmıştır.

  Kur'an-ı Kerim'de dinde zorlamanın olmadığı şu şekilde ifade edilmiştir: "De ki: İşte Rabb'iniz tarafından hak (Kur'an) geldi. Öyleyse dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin..."

  Peygamberimiz hiç kimseyi İslam'ı kabule zorlamamıştır. Çünkü onun görevi insanları zorla dine sokmak değil İslam'ı anlatmaktır. Bu esaslar doğrultusunda hareket eden Hz. Peygamber, hiçbir Yahudi, Hristiyan veya başka bir din mensubunu dinini terk edip İslam'a girmesi için zorlamamıştır. Onları zorlamadan İslam'a davet etmiştir. İslam'ı kabul etmeyip farklı dine inananlara belli şartlar çerçevesinde din ve vicdan özgürlüğü sağlamıştır.

  Müslümanların diğer dinden olan insanlara karşı hoşgörülü davranmaları, onları İslam'a girmeleri konusunda zorlamamaları nedeniyle çoğu insan İslam dinine hayran kalıp kendi istekleriyle Müslüman olmayı tercih etmişlerdir.

  O halde bizler de başkalarının inançlarına saygı gösterelim. Kimseye, inancından dolayı baskı yapmayalım ve zor kullanmayalım. Unutmayalım ki birbirlerinin inançlarına saygılı davranan insanlar arasında sevgi ve saygı vardır. Onlar birlik ve beraberlik içinde, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşarlar.
  islamda-zorlama-yoktur-ne-demek.jpg