İsmail Küçük Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  İsmail Küçük Kimdir hayatı

  İstanbul'da doğan, Türk orta oyuncusu olan İsmail Küçük, Tuluat tiyatrosunun kurucuları arasındadır. 1865'de Kavuklu arkası rolü ile orta oyuna başladı. Aynı bir ortaoyuncu olan Terlikçi İsmail’den ayırdetmek için kendisine Küçük lakabını taktılar. Küçük İsmail, Kavuklu Hamdi’nin yanında da oyunculuğunu sürdürdü. Önceleri Acem ve Laz taklitlerine çıktı. Daha sonra Kavuklu Hamdi’nin pişekarı olarak büyük ün kazandı. Kendi anılarından öğrenildiğine göre, oyuncu olması nedeniyle kendisine kız verilmediğinden tiyatroyu bırakarak Kara gözcülüğe yöneldi.

  Bir süre sarayda Kara gözcü başı olan Yusuf Efendi’ye çıraklık ettikten sonra yeniden tiyatroya döndü. Güllü Agop’un Türkçe metinli oyunları oynama tekelini on yıl için eline geçirmesi üzerine Kavuklu Hamdi’yle birlikte 1875′de Zuhuri Kolu adlı topluluğu kurarak tuluat türü oyunlar oynamaya başladılar. Bir yandan da Kavuklu Hamdi ile Kavas’ın Bağı denen yerde orta oyununu sürdürdüler. Küçük İsmail 1879′da Bursa’ya giderek Ahmed Vefik Paşa’nın korumasındaki tiyatro çalışmalarına katıldı.

  Dönüşünde Kule dibindeki Pirinççi gazinosunda Aleksan- yan ile dram, Agah ve Abdi efendilerle tuluat, Kavuklu Hamdi’yle de ortaoyunu oynadı. 1884′de gene Kavuklu Hamdi’yle Temaşahane-i Osmani’yi kurarak tuluat yapmaya başladılar. Ama topluluk kısa süre sonra dağılınca Küçük İsmail temsiller vermek üzere Mısır’a gitti. İstanbul’a dönüşünde 1885′de Kadıköy Kuş dilinde tuluat gösterileri, Edir*ne, Halep, Beyrut, Mersin gibi kentlerde de temsiller verdi.