İstanbul'un Fethi'nin Milli Tarihimizdeki Önemi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İstanbul'un Fethinin Milli Tarih açısından Önemi Nedir?

  Fatih Sultan Mehmed'in başarıları sayesinde Osmanlı Devleti 15.yüzyılda İslam Dünyasının en güçlü devletlerinden biri haline geldi.

  Fatih Sultan Mehmed İslam aleminde gaza düşüncesinin en büyük temsilcisi, İslam ülkelerinin en büyük koruyucusu sıfatlarını da benimsemişti. Gerçekten İslam'ın yakın doğuda temel tutabilmesi için, doğu Roma'nın egemenlik altına alınması ile ilgili İstnabul'u alacak olan hükümdar ve askerleri övmesi ise, İstanbul'un alınmasını Müslüman devletler için büyük bir ideal haline getirmişti.

  Diğer taraftan 19. yüzyıldan kalma yanlış bir görüşe göre İstanbul'un alınmasının bütün insanlığı ilgilendiren tek medeni değeri, Fatih'in zaferi üzerinde vatanlarından kaçan Bizanslı bilginlerin,İtalya rönesansına önayak olmaları idi.Bu düşünce doğru değildir.Aksine Doğu Roma'nın yerine Türk yönetiminin geçmesiyle insanlık, insan hakları, vicdan özgürlüğü gibi kavramların ve adalet duygusunun örneklerini görmüştür.

  Gerçekten de başka dinlere, başka mezheplere başka düşüncelere saygı, Türk tarihinin bir özelliğini, köklü bir geleneğini teşkil etmektedir.İlkin Orttodoks Hıristiyan dünyası, daha sonra Katolik dünyası,Türk yönetiminin sağladığı bu höşgörü ve adalet duygusundan geniş ölçüde yararlanmışlardır.Bu hoşgörü, başka inanç ve düşüncelere saygı geleneğinin büyük temsilcisi olan,İtalyan Rönesansına ilgi gösteren, ünlü İtalyan Ressamı Gentile Bellini'ye resmini yaptıran İstanbul'un Fatihi,fetihten hemen sonra Rum Ortodoks kilisesini yeniden kurmuş, onu, Katolik kilisenin boyundurluğundan kurtarmış, ona bağımsızlık kazandırmıştır.Ortodoks alemi, bugünkü varlığını, İstanbul'un fethi üzerine ortaya konulmuş olan Fatih'in bu son derece insani, medeni ve hukuka dayalı anlayış ve yönetimine borçlu bulunmaktadır.
  Dünya tarihinin gördüğü en büyük hükümdarlarından biri olan Fatih Sultan,askeri sahalardaki dehası kadar ilim ve sanata yaptığı hizmetlerde de kalıcı izler bırakmıştır.