İstanbul'un İşgali Karşısında Mustafa Kemal'in Tepkisi

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  İstanbul'un İşgaline Mustafa Kemal'in Tepkisi Nasıldı

  1-İşgalciler kınandı.
  2-İstanbul ile ilişkiler kesildi.
  3-Anadolu’daki bazı işgalci subaylar, Malta’ya sürgün edilen Türk mebuslarına karşılık tutuklandı.
  4-Osmanlı’nın Anadolu’daki gelir kaynaklarına el kondu.
  5-İşgalcilerin sevkıyat yaptıkları Ulukışla-Geyve Demiryolu işlemez hale getirildi.

  Not: İstanbul’un işgal edildiğini Anadolu’ya Telgrafçı Hamdi Bey haber vermiştir.

  Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’un İşgaline Karşı Tepkisi
  İstanbul’un işgal edilerek Mebusan meclisinin silah zoruyla kapatılması, Mustafa Kemal Paşa’nın meclisin İstanbul dışında güvenli bir yerde açılması gerektiği fikrini haklı çıkarmıştır.

  Bu işgal ulusal iradeyi çiğnemek anlamına gelmektedir.Bu nedenle Mustafa Kemal Paşa Milli iradenin Ankara’da harekete geçmesini sağlamak amacıyla çalışmalara başlamıştır.İstanbul’un resmen işgal edilmesi Mustafa kemal Paşa’yı bir kez daha haklı çıkarmış ve Milli direnişi Padişah adına da yürüttüğünü söyleyebilmesine olanak sağlamıştır.

  İşgale Karşı Mustafa Kemal Paşa Şunları Gerçekleştirmiştir:

  - İtilaf Devletleri temsilcilerine protesto telgrafları çekerek işgalin haksız gerekçelere dayandığını belirtmiştir. Böylece yapılan işgale karşı halkın sahipsiz olmadığı, halk adına kendisinin her türlü hakkı savunmaya hazır olduğu mesajını vermiştir.

  - Mebusan Meclisi üyelerine çağrıda bulunarak tutuklanmamış olan milletvekillerinin Ankara’da açılacak olan yeni meclise katılmalarını istemiştir. Ayrıca yurt genelinde yeniden seçimler yapılarak Ankara’da her türlü tehlikeden uzak bir meclisin açılması çağrısında bulunmuştur.

  - İstanbul’da İtilaf Devletleri tarafından hakaretler edilerek suçsuz yere tutuklanan subaylara karşılık, Anadolu’daki İtilaf Devletleri subaylarının tutuklanmasını istemiştir.

  - Gelirleri İstanbul’a gidecek olan kurumların bu gelirlerini dondurmalarını istemiştir. Böylece halktan toplanan vergilerin itilaf devletleri tarafından kullanılmasının önüne geçilmesini amaçlamıştır.

  - Ankara’yla bağlantısı olan Geyve ve Ulukışla demiryollarını tahrip ettirmiştir. Böylece Ankara’ya yönelik ani bir işgal girişiminde bu yolların kullanılması önlenmiştir.

  Bütün bunlar dikkate alındığında İstanbul’un işgal edilmesinin ve Mebusan meclisinin kapatılmasının ulusal direnişi daha da kararlı hale getirdiği, Mustafa Kemal Paşa’yı tek kurtuluş çaresi olarak ortaya çıkardığı ve TBMM’nin açılmasını hızlandırdığı görülür. İstanbul’un işgali nedeniyle halkın İstanbul Hükümetine olan güveni kalmamış kurtuluş için tek çarenin ulusal direnişi desteklemek olduğum açıkça görülmüştür. Bu zamana kadar Anadolu’daki direnişe uzak kalan bir çok aydın ve komutan Anadolu’daki direnişe katılmıştır. Böylece direnişin gücü de artmıştır.