İstiklal Marşı İle İlgili En Güzel Sözler

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İstiklal Marşı ile İlgili Özlü Sözler

  İstiklal Marşı ile İlgili En Güzel Özlü Sözler

  Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.

  İstiklal Marşı, İstiklal Harbi'nin manevi cephesinde yapılmış büyük ve muzaffer bir taarruzdu. O zaman Milli Mücadelenin mutlaka zaferle neticeleneceğine inanmış olanlar, yani sağlam iman sahipleri bile İstiklal Marşından yeni manevi kuvvet almışlardı.
  Abidin Daver​

  Mehmet Akif Ersoy, yürekleri çelikleştiren İstiklal Marşı'nı yazmak suretiyle, İstiklal Harbi'nin manevi cephesinde döğüşen kahramanlardan biri olmuştur.

  Akif'in en büyük meziyeti, her mısrasını inanarak yazmış olmasındadır. Onun içindir ki İstiklal Marşı, hiçbir babayiğit tarafından benzeri yazılamayan alev gibi bir şiirdir.

  Peyami Safa

  İstiklal Marşı gibi bir milletin hafızasına her mısrası atalar sözü haysiyetiyle mal olan, büyük günlerinde bir ağızdan haykırılan, en perakende ve şaşkın ruhları bile tek bir müdafaa aşkı ve iradesi içinde bir araya devşirerek ayağa kaldıran millî vasfına tam layık bir şairimiz çıkmadı.


  Mehmet Akif Ersoy zulme ve haksızlığa karşı her zaman mazlumun yanındadır.İstiklal Marşının dizelerinde de söylediği en güzel sözlerden bazıları şöyle:

  Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın..

  Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.

  Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevmem

  Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem

  Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam

  Zalimin hasmıyım ama severim mazlumu.

  Bu büyük vatan şairinin, eser ahengi, daha açıkçası, onları yalnız eserleriyle değil, hayatlarıyla da birer fazilet abidesi hâlinde sivrilten büyük feragat, yerine koyamadığımız birer şeceresiz tarih kıymeti olmuş, vâris bırakmamıştır.

  Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan şühedâ!


  Bugün Akif de o toprağın içindedir. Ve o şühedâ arasındadır. Bütün ömrünü Türk bayrağındaki hilâlin şerefini müdafaaya tahsis eden şairin arkasından kendi mısraı tekrar edilebilir

  Bir hilâl uğruna Yârab ne güneşler batıyor!