İsveç Kralına İlham Veren Osmanlı Kurumları

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İsveç Kralı Demirbaş Sari, Osmanlı mülkünde misafir kaldığı uzun yıllar içinde; kadı,kazasker,şeyhülislam ve muhtesiplik gibi kurumlardan etkilenmiş ve ülkesine döndüğünde; aldığı bu ilhamla, omnambus kurumunu kurmuştur. Bu kurum gelişmiş, yayılmış; bugün yüze yakın ülkede tatbik ediliyor.

  Yani, İsveç Kralı bizim müftü ve fetva kurumunu almış, kendi ülke hukuk ve şartlarına göre düzenleyerek kurumlaştırmıştır. İsveç kültürü, bu kurumu kendi patenti altında bütün dünyaya ihraç ediyor.

  Bizim kültürümüzde, kişi bir eyleme geçmeden önce, yapacağı işin hukuka uygun olup olmadığı hususunda tereddüte düşerse, eyleme geçmeden önce, yahut bir anlaşmazlık halinde taraflar - veya taraflardan biri- müftüye gider, konuyu anlatarak, hukuka uygun olup olmadığı hakkında fetva alır; yani olur veya olmaz, diye cevap alır. Böylece , eylemin hukuki durumu açıklanmış olur. Taraflar, yahut soran kişi buna uymak zorunda değildir; ama, mahkemeye gittiklerinde fetvayı alan tarafın kazanacağı çok büyük ihtimal olduğundan ve fetva da, güvenilen ve uzman olan kişiden alındığından, umumiyetle buna uyulur. Böylece, kişi, hukuka aykırı bir iş yapmaktan, taraflar mahkemelerle uğraşmaktan, mahkemeler yığılan dosyalardan kurtulur.
   
 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Cevap: İsveç Kralına İlham Veren Osmanlı Kurumları

  Osmanlı devletindeki kurumlar sadece isveç kralını etkilemekle kalmamış daha bir çok dünya liderinin ilham kaynağı olmuştur.