Jack Kerouac Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Jack Kerouac hakkında bilgi

  Jack Kerouac, asıl adı Jean-louis Kerouac (d. 12 Mart 1922, Lowell, Massachusetts – ö. 21 Ekim 1969, St. Petersburg, Florida, ABD), ABD’li şair ve romancı. Beat hareketine adını verıjıiş, hareketin yoksulluk ve özgürlük ilkesini ilki ve en ünlüsü On the Road (1957; Yolda) olan bir dizi romanında ele almıştır. Fransız asıllı Kanadalı bir ailenin oğluydu. İngilizceyi okulda ikinci dil olarak öğrendi.
  II. Dünya Savaşı’nda ruhsal sorunları olduğu gerekçesiyle ABD Deniz Kuvvetleri’nden çıkarılınca ticaret filosunda görev aldı. Bu olaydan sonra ABD ve Meksika’yı dolaşarak demiryolu işçiliğinden, koruculuğa kadar pek çok işte çalıştı. 1950′de The Town and The City (Kasaba ve Kent) adlı ilk romanını yayımladı. Romanda klasik romancılığın kurallarına karşı çıkarak o anda içinden geldiği gibi, hiç durmadan ve dönüp düzeltmeden yazmayı öngören yeni bir yöntem geliştirdi; bu yaklaşımıyla da pek çok ünlü yazarı şaşırttı. Üç haftada yazılan On the Road, Kerouac’ın yeni üslubunun ürünüydü.
  Hiçbir biçimsel kurala uymayan kitap yaşamayı, güzellikleri, cazı, seksi, uyuşturucuları, hızı ve gizemciliği seven, buna karşılık çalarsaatlerden, tarifelerden, yol haritalarından, ipoteklerden, emekli maaşından ve Amerikan sanayisinin bütün nimetlerinden tiksinen bir grup beş parasız gencin, ülkenin çeşitli yerlerine yaptıkları çılgın gezileri konu alıyordu.
  On the Road, aralarında Ailen Ginsberg, Gregory Corso, William Burroughs, John Clellon Holmes, Peter Orlovsky, Gary Snyder ve Philip Whalen gibi Beat hareketine önemli katkıları olan yazarların da bulunduğu şairlerin, halk şarkıcılarının, mistiklerin ve çizgi dışı kişiliklerin gizli kültürlerine karşı halkın ilgisinin uyanmasını sağladı. Kerouac’ın The Dharma Bums (1958; Zen Kaçıkları, 1982), The Subterrane- ans (1958; Yeraltıcılar), Doctor Sax (1959; Doktor Sax), Lonesome Traveler (1960; Yalnız Yolcu) ve Desolation Angels (1965; Harap Melekler) gibi yapıtlarının tümü otobiyografikti. Çoğunun kahramanları arasında öbür ünlü Beat yazarlan da yer alıyordu. Kerouac’ın ölümünden sonra yayımlanan Visions of Cody (1972; Cody’nin Görüşleri) başlangıçta On the Road’un bir bölümünü oluşturuyordu.
  Barry Gifford ve Lavvrence Lee’nin hazırladığı Jack’s Book: An Oral Biography (1978; Jack’m Kitabı: Sözel Bir Yaşamöyküsü) arkadaşlarının ve meslektaşlarının Kerouac üzerine düşüncelerini içerir.