Jean-Jacques Dessalines Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Dessalines kimdir Biyografisi

  Jean-Jacques Dessalines Hayatı hakkında bilgi

  Haiti Devriminden sonra 1804'de ülkesinin bağımsızlığını ilan eden Haiti imparatoru Jean-Jacques Dessalines 20 Eylül 1758 tarhinde dünyaya geldi.

  Batı Hint Adalarındaki Fransız sömürgesi olan Saint-Domingue'ye (Haiti) köle olarak getirildi. Siyah olan efendisinin yanında tarım işçisi olarak 1791'e kadar çalıştı.Daha sonra Fransız Devrimi'nin doğurduğu kargaşadan faydalanarak başlatılan köle ayaklanmasına katıldı. Sonraki 10 yıl içerisinde, Fransa'daki devrimci hükümete bağlılığını bildirerek kendini Saint-Domingue genel valisi ilan eden siyah önder Toussaint L'Ouverture'ün yardımcılığına getirildi.

  İngilizlerin yardımıyla Fransızların Saint-Domingue'dan atılmasından sonra, Dessalines genel vali oldu. 1 Ocak 1804'te Saint-Domingue'nin bağımsızlığını ilan ederek ülkenin Aravak dilindeki adı olan Haiti'yi benimsedi. Aynı yılın eylül ayında I. Jacques adıyla kendisini imparator ilan etti.
  Dessalines, Toussaint'in izlediği politikaların çoğunu olduğu gibi sürdürdü. Beyazlara karşı, Toussaint'den çok daha acımasız davrandı.Beyazların topraklarına el koyarak mülk sahibi olmalarını yasakladı.Beyazların mülk sahibi olmasını yasaklayan ve yüzyılı aşkın süre yürürlükte kalan yasalarla birlikte, nüfusun yüzde 80'ninden çoğunu oluşturan beyazların siyahlar üzerinde egemenlik kurmasını engelledi. Melez önderlere karşı da ayrımcı bir tutum sergileyen Dessalines, bunlardan Alexandre Sabes Petion'un başını çektiği bir ayaklanmayı bastırma girişimi sırasında öldürüldü.
  17 Ekim 1806 tarihinde hayatını kaybeden Jean-Jacques Dessalines,ölümünden sonra Haiti, Petion ile siyah önder Henri Christophe arasında paylaşıldı.
  kaynak:vikipedi​