John James Audubon Hakkında

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  John James Audubon kimdir - John James Audubon Hayatı

  Amerikalı ornitolog, doğa bilimci, avcı ve ressam John James Audubon hakkında.. John James Audubon 26 Nisan 1785 yılında doğmuştur.John James Audubon Kuzey Amerika'nın kuşlarını incelemiş, kataloglamış ve resimlerini yapmıştır. Haiti, Les Cayes'da doğan ressam bir süre Liverpool, İngiltere'de yaşamış ama sonra tekrar Amerikaya dönmüştür.27 Ocak 1851 yılında ölen John James Audubon Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir.

  [​IMG]

  John James Audubon yaptığı kuş resimleri daha önce yapılanlara hiç benzemez. Çünkü bu bilgin sanatçı resimlerini müzelerdeki doldurulmuş örneklere değil, canlı ya da yeni öldürülmüş kuşlara bakarak yapmıştır. Üstelik bu hayvanları doğal hareketleriyle resimlemesi, çevrelerine bitkileri ve başka canlıları da eklemesi tablolarına daha canlı ve gerçekçi bir hava katmıştır.

  John James Audubon 17 yaşındayken babası onu Philadelphia yakınlarındaki arazilerini yönetmesi için ABD'ya gönderdi. Bu ülkede, daha önce görmediği yeni kuşlar ve hayvanlarla karşılaşan Audubon koleksiyon ve resim yapmayı sürdürdü. Önce New York, sonra Kentucky'de bir iş kurarak geçimini sağlamaya çalıştıysa da, örnekler toplayıp resim yapmak bütün zamanını aldığından başarılı olamadı.

  John James Audubon 1826 yılına kadar gerçek boyutlarında yüzlerce kuş tablosu yapmıştı. Bunları yayımlatmak üzere Londra'ya gitti ve Birds of America (Amerika'nın Kuşları) adlı kitabı için 200 abone buldu. Her sayfası 1 metre boyunda ve 60 cm eininde olduğu için fil albümü diye anılan bu kitapta, toplam 435 sayfada 1055 kuşun gerçek boyutlardaki resmini derlemişti.
  Sayfalar oyma baskı tekniğiyle basılmış ve elle boyanmıştı. Bugün yalnız büyük kütüphanelerde ve müzelerde bulunan bu dört ciltlik albüm çok değerlidir.
  vikipedi