john napier hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 22 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  john napier kısa hayatı

  john napier kimdir kısaca hayatı


  1550 yılında doğan John Napier İskoçyalı bir matematikçidir ve john napier logaritmanın bulucusu olarak bilinir.

  Napier, Saint Andrews Üniversitesinde eğitim görmüş ve matematiğe ilgi duymuştur. Napier amatör bir matematikçidir. Sayısal hesaplamaları kolaylaştıracak bir yol ararken, önce Napier cetvelleri diye bilinen, üzerinde rakamlar yazılmış küçük değnekler yardımıyla yapılan bir çarpma veya bölme yöntemi buldu. Aritmetik dizi ile geometrik dizinin karşılaştırılmasından, matematiğe logaritma kavramını getirdi. Günümüze göre farklı olarak kurulan bu diziler, logaritmayı, sayısının azalan bir fonksiyonu olarak tanımlıyordu. Buradaki aritmetik dizi, geometrik dizinin logaritmasıdır.

  Napier'in bu buluşunu Oxford Üniversitesi matematik profesörü Henri Briggs benimsedi ve log cetvelinin hazırlanmasıyla ilgili düşüncelerini Napier'e açıklamak için Edinburgh'a gitti.
  John Napier 1618 ve 1624 yılları arasında kusursuz iki logaritma cetveli yayınladı. Bu eser onun tam yirmi yıllık bir çalışmasının ürünüdür. Napier'in bu konuda çok sayıda eseri vardır. Bazı hesap makinelerinin temellerini veren iki kitabı 1617'de yayınlandı.

  John Napier 4 Nisan 1617 in Merchiston Castle'de öldü.