Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Nehir tarafından 30 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kabak Çekirdeğinin Yararları Nelerdir

  Aşırı tüketimi yağlanma ve akne oluşumlarına neden olan kabak çekirdeği, bileşimindeki mineral ve vitaminler nedeniyle her gün az miktarda tüketilmesi gereken son derece faydalı bir besindir.

  B Vitamini Deposu Kabak Çekirdeği

  İçerdiği B vitamini ile protein yapımına yardımcı olan kabak çekirdeği, aynı zamanda afrodizyak bir besindir. Kabak çekirdeğinde bulunan fosfor sayesinde kemik ve diş yapılanmasını, kalp ve damar sağlığını, böbreğin çalışmasını destekler. Günlük olarak yarım çay bardağı kadar kabak çekirdeği tüketmenin kemik erimesine karşı olumlu etkileri bulunur.
  Kabak çekirdeği sindirim ve boşaltım sistemi için çok faydalı bir besindir. Günlük tüketimi bağırsak şeritlerinin ve parazitlerin atılmasını sağlar. İdrar yollarındaki inflamasyonlara karşı etkindir; yanı sıra, mesane ve idrar yolundaki kumlanmayı atmaya yardımcıdır. Böbreği güçlendirir. İdrar yollarında yanma ve kanamaya yol açan rahatsızlıkların semptomlarını hafifletir. Doğal kolesterol düşürücü olan kabak çekirdeği, prostat problemlerine karşı oldukça etkilidir. Kabak çekirdeğinin kabuğu demir yönünden zengindir. Antioksidan bir besin olan kabak çekirdeği, karaciğerde zehirli maddelerin yol açtığı harabiyeti onarır.