Kablosuz şarj teknolojisi nedir

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Kablosuz şarj teknolojisi nedir

  Günümüzde bir çok cihaz kablosuz olarak bize bazı şeyleri yapmamıza imkan verse de bu cihazların kablosuz olma özelliği şarjları bitene kadar geçerli olan bir durum… Cihazın üzerindeki batarya ne kadar güçlü olursa olsun bir yerden sonra şarjı bitiyor ve bir adaptör aracılığıyla kabloya teslim oluyor.


  Geçtiğimiz şu günlerde yeni bir teknolojik gelişme olarak piyasa sürülen ve birkaç cep telefonu modelinde kullanıma sunulan kablosuz şarj teknolojisi ile artık cihazlar kablosuz olarak şarj edilebiliyor. Kablosuz denilince aklınıza WiFi teknolojisi gibi şarj olma olayı gelmesin. Kablosuz olarak şarj edebilmek için bir istasyondan yararlanıyoruz. Peki, nedir bu kablosuz şarj teknolojisi ve nasıl çalışıyor?

  Kablosuz şarj denilince akla gelen ilk şey WiFi gibi sinyal ile elektriğin yollanmasıdır. Aslına bakılırsa günümüzde böyle bir teknoloji mevcut değil. Kablosuz şarj olayı indüksiyon yoluyla şarj etme metoduna verilen isimdir. Bu teknoloji sayesinde, manyetik alan oluşturan bir istasyon ile indüksiyon bobini ile donatılmış olan bir cihaz herhangi bir kablo ile temas etmeden şarj olabilmektedir.


  Bazı banyo araç gereçlerinde kullanılan bu teknoloji yavaş şarj etme özelliği yüzünde hayatımızda aktif rol oynayan cihazlar üzerinde pek bir etki yaratamamıştır. Ayrıca günümüzde birçok telefonda bu özellik bulunmadığından, bu teknolojiyi kullanabilmek için özel kılıflara ihtiyaç duyulmaktadır.

  Yeni yeni cep telefonları üzerinde denenen ve hayatımıza yavaş yavaş adım atın bu teknolojinin gelecekte çok parlak yerlere geleceği şimdiden kesin bakılan bir oldu gibidir.