Tarih Kadeş Antlaşması Nedir Kısaca Bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Kadeş Antlaşması Nedir

  Kadeş Antlaşması, Mısır firavunu II. Ramses’le Hitit kralı III. Hattuşili arasında imzalanan antlaşma (İÖ 1270). MÖ 1286′daki Kadeş Savaşı’nın ertesinde Hitit ve Mısır devletleri, Asur Krallığı’nın yarattığı ortak tehlike karşısında yeniden diplomatik ilişki kurdular. Mısır firavunu II. Ramses Hititlere armağanlar göndererek ilk dostluk girişiminde bulundu. Hititlere bağlı Mitanni Krallığı’nın Asurlarca ilhak edilmesi de iki devleti yakınlaştıran bir gelişme oldu.
  Sonunda Hitit kralı III. Hattuşili’yle II. Ramses arasında Kadeş Antlaşması imzalandı. Antlaşmaya göre taraflar, karşılıklı olarak birbirlerinin egemenlik haklarına saygı gösterecek, Suriye’yi iki ülke arasında bölüştüren ortak sınırın güvenliğini ve Suriye’nin savunmasını birlikte sağlayacak, dostluğu sonsuza değin koruyacak ve düşman saldırılarında ortak hareket edeceklerdi. Kuzey Suriye Hitit, Filistin ve Güney Suriye ise Mısır topraklarına katılacak, tutsaklar ve kaçaklar isteğe bağlı olarak koşulsuz geri verilecekti. Antlaşmanın sürekliliğini sağlamak amacıyla da III. Hattuşili’nin kızı II. Ramses’le evlendirildi.
  Akad ve Mısır dillerinde hazırlanan antlaşma metninin bir yüzünde III. Hattuşili’nin, öbür yüzünde de karısı Puduhepa’nın damga mühürlerini taşıyan Akadca nüshasının kil bir tabletteki kopyası Boğazköy arşivlerinde bulunmuştur. Kadeş Savaşı’nın tarihini İÖ 1299 olarak belirleyen bazı kaynaklara göre Kadeş Antlaşması gene 16 yıl sonra İÖ 1283′te imzalanmıştır.