Kadının cemaatle namaz kılmasının hükmü nedir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Lavinia tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Kadının cemaatle namaz kılmasının hükmü

  Hanefî mezhebine göre erkeklerin cemaatle namaz kılmaları sünnet-i müekkede iken kadınlar için değildir. Fitne ve fesadın yaygın olduğu dönemlerde kadınların -yaşlı olsa veya geceleyin gitse bile- cemaatle namaz kılmak maksadıyla vakit, Cuma ve bayram namazları için veya vaaz dinlemek maksadıyla da olsa camiye gitmeleri mutlak surette mekruhtur. Hanefî mezhebinde kabul edilen ve kendisiyle fetva verilen görüş budur. Ancak fitnenin olmadığı mekân ve zamanlarda kadınların camiye gitmelerinde bir mahzur yoktur.
  Günümüzde ise durum biraz daha farklıdır zira fukaha fitne korkusu olduğu için kadınların camiye gitmelerini mekruh görmüştür.
  Günümüzde ise kadın zaten dışarıdadır. Sokaklar, çarşı ve pazarlar kadınların gezdiği mekânlardır. Durum böyle olunca evinde oturan kadına, “Çık camiye git!” denilmesi uygun olmasa da bir şekilde dışarıda olan kadının camiye uğrayarak ibadet ü taatle arınmaları, vaaz u nasihatle maneviyatlarını artırmaları güzel bir davranıştır. Ancak camiye giden kadın, giriş çıkışlarda ve cami içinde erkeklerle ihtilattan kaçınmalıdır.

  (Kadın ve aile İlmihali - Işık Yayınları)