Kadınlar erkekleri solladı!

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bankalarda kadınlar erkekleri solladı..

  Bankacılık sektöründe geçtiğimiz yılın verileri baz alındığında, kadın çalışan oranı yüzde 50.1'e yükselerek, kadın çalışan sayısı erkek sayısını aştı.
  Modern ülkemizde kadınlar hemen hemen her mesleğe el atmış durumda ve her işi başarıyla yapabilme gücüne sahip. Aynı zamanda el attıkları tüm işlerin altından çok güzel bir şekilde kalkabiliyorlar. Neredeyse erkeklerin yaptığı her işi yapabilecek beceride olan günümüz kadınları çalışma hayatında daha fazla aktif. Kadınların çalışma hayatına girmesiyle genellikle erkeklerin tercih ettiği bir çok meslek artık kadınlar tarafından da tercih ediliyor. Çalışan kadına en fazla yakıştırılan birkaç meslek dışında fırsat tanınmıyordu. Bayanlar artık meslek seçiminde öğretmenlik, eczacılık vb. tercihlerin dışına da çıkabiliyor.İşte bunun son örneği erkeklerin aktif olduğu bankacılık sektöründe kadın sayısı artış göstererek başarılarını bir kez daha kanıtladılar. Türkiye'de kadın istihdamının artırılması için yapılan çalışmalar devam ederken, bankacılık sektöründe kadın çalışanların sayısı erkekleri solladı.

  Kadın çalışanların sayısı ilk defa bir meslekte erkeklerin sayısını geçti.Bankacılık Sistemi Banka, Şube ve Personel Bilgilerinden alınan verilere göre,bankacılık mesleğinde kadın çalışan oranı ilk kez erkek sayısını geride bıraktı.
  Toplumumuzda hala farklı kesimlerde eğitim çağındaki kadının alması gerekli görülen eğitim düzeyi hakkında hala lise bitirmesinin yeterli olduğunu düşünülürken araştırmalarda bazı meslek gruplarında kadınların erkeklerden daha aktif ve sayıca daha fazla oldukları gözlemleniyor.

  Türkiye Bankalar Birliği'nin 2012 Aralık ayının raporlarına göre, Bankacılık sektöründe kamusal sermayeli mevduat bankalarında yüzde 42, özel sermayeli mevduat bankalarında yüzde 54, yabancı sermayeli mevduat bankalarında yüzde 54, Fon bankasında yüzde 36, kalkınma ve yatırım bankalarında ise yüzde 33 düzeyinde olduğu açıklandı.
  [​IMG]