Kadınlar Günü Hakkında Bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Lavinia tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Kadınlar Günü İle İlgili Bilgi

  Aile; anne, baba ve çocuklardan oluşur, Günümüz aile yapısında anne de çalışmakta ve üreten birey olarak ailesinin yanında yer almaktadır, Üreten birey olarak hem annelik görevini yerine getirmekte hem de evinin tertip ve düzenini sağlamaktadır.
  Kadın, toplumun en özverili, çalışkan ve üretken bireyidir, Bunlara karşın toplumdan hak ettiği sevgi ve saygıyı görmemektedir, Diğer toplumlara baktığımızda ezilen, harcanan ve aşağılanan birey olan kadın, yurdumuzda “ana” olarak yüceltilmiş ve hak ettiği değeri görmektedir.Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılmasında kadınlarımız önemli çalışmalar yapmışlardır. Yeri gelmiş cephede savaşmış, yeri gelmiş cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır, Savaş sonrasında ülkenin kalkınmasında da kadınlarımız, en önde yerini almışlardır. Bunu gören Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yerine ve önemine dikkat çekerek 1934 yılında birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını vermiştir.
  Dünya Kadınlar Günü’nün ilk olarak gündeme gelmesi 1800′lü yıllara rastlar, 1800′lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları isteyen kadın işçiler mücadele etmişlerdir. Bu hak arama, daha iyi koşullarda çalışma ve yaşama mücadelesi, yıllarca devam etmiştir.
  Birleşmiş Milletler Örgütü, kadınlarda ayrımcılığı, istismarı görmüş ve kadın sorunlarına dikkat çekmek için 8 Mart 1975′te, 8 Mart gününü Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etmiştir. Her yıl 8 Mart günü kadın sorunlarına yönelik bir gün olarak ayrılmıştır.
  Yurdumuzda da 8 Mart günü, kadınlarımızın önderliğinde, kadınlara yönelik çalışmalarla değerlendirilir, Türk erkeği, Atatürk’ün izinde kadına gereken değeri ve önemi vererek onun haklarını korumada yanında yer almıştır. Kadınlarımızın da birer yurttaş olarak anayasal haklarından yararlanması için gereken yasal düzenlemeler yapılmıştır.
  “Kadınlar çevremizde açan en güzel çiçeklerdir. Her başarılı erkeğin yanında bir kadın vardır.”