Kadir gecesinde hayızlı kadın ne yapmalı

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Zakkum tarafından 22 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Kadir gecesinde hayızlı kadın ne yapmalı

  Hayızlı olan bayanlar ve lohusa olan bayanlar kadir gecesinde namaz kılamazlar.Ancak istiğfar (esteğfirullahel azıım ve etübü ileyh),salevat-ı şerife (Allahümme salli ala seyyidina Muhammedün ve ala ali Muhammed)tevhid(La ilahe illahllah Muhammedün Rasülüllah)gibi tesbih hatimleri yapabilir.

  Peygamberimizin (s.a.v.)Hazreti Aişe Validemize öğrettiği ("ALLAHÜMME İNNEKE AFÜVVÜN KERİMÜN TÜHIBBÜL AFVE FA'FÜ ANİ")kadir gecesi duasını okuyabilirler.Bu tesbihat ve dualar ayet olmadıkları için adetli olup namaz kılamayan kadınlar bu duaları okumak suretiyle bu geceyi ihya edebilirler.Ayrıca başında besmele çekmeden Dua niyeti ile Fatiha-i şerife'yi de okuyabilirler.Salat-ı Münciye,salat-ı nariye,salat-ı Fethıye gibi büyük salevatları okuyabilir,hatta hatimlerini yapabilirler.

  Adetli olan kadınlar tebih namazı da kılamayacakları için tesbih namazında okunan "SÜBHANELLAHİ VELHAMDÜ LİLLAHİ VE LA İLAHE İLLALLAHÜ VALLAHÜ EKBER,VELA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZIIM" tesbihini çokça okumalarında faide vardır.Zira bu tesbihi okumakta istiğfardır.Seyyidül istiğfarı(büyük istiğfar)bilenlerin bu istiğfarı da okumalarında fayda vardır.  Kadınların namazsızlık halleri eğer Ramazan, kadir gecesi, bayram, kandil gibi şerefli ve kıymetli, müminlerin günahlarının bağışlanacağı ve derecelerinin yükseleceği mübarek vakit ve zamanlara rastlıyacak olursa, o mümin ve müslüman kadınların kalblerindeki niyetlerine göre “Her kişiye, muhakkakniyetinin hakkı verilir” hadis-i şerfleri gereğince, o hayırlı günleri ve geceleri ibadetle geçirmek niyetinde idiyseler, şüphesiz ki, o mübarek ve güzel günlerin ve gecelerin rahmet ve bereketlerinden nasiplerini hem de eksiksiz olarak alacaklardır. Çünkü kadınların bu namazsızlık halleri, ellerinde olmayan bir özür kabilinden olduğu ve kendi istekleriyle olmadığı için mahrum olmalarını gerektirmez. Niyet, söz ve amelden hayırlıdır; çünkü söz ve amele gösteriş karışabilir, fakat niyete hiçbir şey karışamaz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Haziran 2015
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...