Kadir Suresinin Anlamı ve Tefsiri

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 13 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kadir Suresinin Anlamı Kadir Suresinin Tefsiri hakkında bilgiler

  Kadir Suresi Medine'de inmiştir. Bu, Abdullah b. Abbas'ın görüşürüdür. Onun Mekke'de indiği de söylenmiştir. Kadir Suresi beş ayettir. Sure, Kadir Gecesinden bahsettiği için bu ismi almıştır. Bu surede Cenab-ı Hak, kendisine yakınlaşmanın büyük ölçüde gerçekleştiği vakitten bahsederek şöyle buyurdu:

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kadir-suresi-17484.jpg]Kadir SuresiTefsiri[/IMGALT]
  Bismillahirrahmanirrahim

  1. Şüphesiz ki biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik.
  2. Kadir Gecesinin ne olduğunu bilir misin?
  3. Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır.
  4. O gece de Rab'lerinin izniyle melekler ve ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.
  5. O gece, fecrin doğuşuna kadar selam ve selamat gecesidir.

  Tefsir

  Cenab-ı Hak buyuruyor ki: ''Şüphesiz biz onu (Kuranı) Kadir gecesinde indirdik.''
  Allah Teala, ''Onu biz indirdik''ifadesiyle Kur'an'ı kendisine nisbet etmiş, böylece onun şanını yüceltmiştir. Bu ifade aynı zamanda Cenab-ı Hakk'ın ona ne kadar önem verdiğini de göstermektedir. Ayette, Kur'an ismi açıkça zikredilmemiş, bunun yerine ''o'' zamiri kullanılmıştır. Bu Kuran'ın herkes tarafından biline bir kitap olduğunu bildirmek içindir. ''O kitap'' denince,bütün zihinlerde hazır olan ve beliren şeyin sanki Kuran olduğu belirtilmiştir.

  Şöyle bir görüş de vardır: Bu ayette, ''Onu indirdik'' sözünden , bir önceki surede, ''Oku!'' emriyle okunması istenen şey kastedilmiştir. Bu durumda sure, önceki sureye bitişmiş olup onun bir devamı niteliğindedir.

  ''Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misiniz?'' Allah Teala bu ayetle Kuran'ı indirdiği gecenin şanını yüceltmiştir. Bu ayette, o gecenin kıymetini bilmenin insanın idrakinin dışında olduğuna da işaret edilmektedir. Onun kıymetini sadece bütün gaybı bilen Allah (celle celaluhu) bilir. Nitekim yüce Allah o gecenin kıymetini şöyle bildirmiştir:

  ''Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.'' Yani bu gece, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Bu ayet, Hz. Peygamber'i (sallallahu aleyhi vesellem) o gecenin kıymatini bilmeye teşvik eden ayetin peşinden onun kıymetini kısaca ifade etmiştir. Bu teşvik aynı zamanda o gecenin kıymetinin bilinmesi konusunda bir müjde de taşımaktadır ki o müjde verilmiştir zaten. Her iki ayette de açıkça ''Kadir Gecesi'' ifadesinin kullanılması onun büyüklüğünü kuvvetle ifade etmek içindir.