Kağnı Ne Demek Sözlük Anlamı

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kağnı Ne Demektir

  Kağnı, öküz arabasi olarak da bilinir, tek parça ahşaptan yapılmış iki tekerleği bulunan ve dingili tekerleklerle birlikte dönen ilkel araba. Daha çok kırsal kesime özgü bir taşıt olmakla birlikte, savaşlarda topların çekilmesinde ve cephane taşınmasında da kullanılmıştır. Fransız Devrimi sırasında mahkûmlar giyotine kağnıyla götürülürdü.
  Türklerin Orta Asya’dan beri kullandıklan ve “kangh”, “kanlı” gibi adlarla andıkları kağnı, Anadolu’da motorlu taşıtların yaygın olmadığı kırsal alanlarda günümüzde de kullanılmaktadır. Anadolu’nun birçok yerinde az çok farklı adlarla anılan üç bölümden oluşur: Tekerleklerle dingil, boyunduruk ve ok.
  Genellikle 80 cm çapında olan tekerleklerin ortasındaki köşeli deliklere geçirilen 2 m uzunluğundaki dingil, tekerleklerle birlikte döner. Her iki tekerlekte dingilin aşınma etkisiyle çıkmasını önleyen destekler bulunur. Boyunduruk, kağnıya koşulan her iki öküzün boynunun üzerine konan ağaçtır. Arabaya koşulan hayvanla- nn yürümelerini ve arabayı çekmelerini sağlar. Boyunduruk bir kayışîa kağnıya bağlanır. Dingil üzerinde boydan boya uzatılan yan ağaçlara ok denir. Yörelere göre farklılık göstermekle birlikte okun uzunluğu genellikle 4 m olur.
  Kağnının yük konacak bölümü okların üstüne konan kalın ve enli tahtalarla oluşturulur. Taşınacak yük sap, ot, saman gibi korumayı gerektiren şeylerse, kağnı üzerine “çeten” yerleştirilir. Çeten, altı kağnı çevresi kadar, üst yanı daha geniş, ince söğüt dallarından örülmüş ve gerektiği zaman kullanılan eklerdendir. Boyunduruğun oklara bağlandığı yerde, kağnı durduğunda yükün hayvanın boynuna binmemesi amacıyla dikilen “dayak” bulunur. Zincirle kağnı okuna bağlı olan dayak, hareket halindeyken ucu yerde, zincire bağlı olarak sürüklenir.