Kalbin Yapısı Hakkında Bilgiler

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve webkolik tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Kalbin Yapısı Hakkında Bilgi


  Kalp, dolaşım sistemi içerisinde bir motor gibi görev yaparak kanı damarlar içinde tüm vücuda pompalar. Kalp, göğüs boşluğunda, iki akciğerin arasında yer alan yumruk büyüklüğünde (300 g) ve koni şeklinde bir organdır. Kalp, üstte iki kulakçık (atrium), altta iki karıncık (ventrikül) olmak üzere dört odacıklıdır. Kulakçıkların karıncıklara açıldığı yerde kapakçıklar bulunur. Sağ kulakçıkla sağ karıncık arasında üçlü kapakçık (triküspit), sol kulakçıkla sol karıncık arasında ikili kapakçık (biküspit, mitral) yer alır. Bu kapakçıklar sağlam liflerle karıncıkların duvarlarına bağlanır. Ayrıca kalbin sol karıncığından çıkan aort ve sağ karıncığından çıkan akciğer atardamarında yarım ay şeklinde kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kalpten pompalanan kanın geri dönmesini engeller ve kanın tek yönde akmasını sağlar.

  İnsan kalbi üç tabakadan oluşmaktadır. Bu tabakalar dıştan içe doğru perikart, miyokart ve endokart olarak isimlendirilir. En dışta bulunan perikart, kalbin dışını tamamen saran bağ dokudan yapılmış iki katlı bir zardır. Bu zarın arasında sürtünmeyi azaltan sıvı bulunmaktadır. Ortada ise miyokart, kalp kasından oluşmuştur. Kan, akciğerlere ve vücudun diğer bölümlerine karıncıklardan pompalandığı için miyokart tabakası karıncıklarda kalın, kulakçıklarda incedir. En iç kısımdaki endokart, ise tek sıralı epitel dokudan oluşmuştur. Bu tabaka kalbin iç yüzeyini örter, aşınmayı önleyen kaygan bir yapı oluşturur.
  Kalbi besleyen damarlara koroner damarlar denir. Kalp, koroner damarlardaki kanla beslenir. Bu damarlar, aorttan çıkan atardamarların kılcallara ayrılmasıyla oluşur. Koroner damarlar tıkanır ya da daralırsa kalp, ihtiyacı olan besin ve oksijeni alamaz. Bu durum kalp krizine (enfarktüs) neden olur.