Kalbinizi Soğuktan Koruyun!

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 15 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kalbinizi soğuk havadan koruyun!..

  Kışın Kalbinizi Koruyun

  Dışarıda çok uzun süre kalmanız gerekirse veya dış ortamda egzersizi yapacaksanız ve hava da soğuksa bir kaç kat kıyafet giyerek vücudunuzu koruyucu bir hava katmanı oluşturun.Soğuk havalarda en önemli ısı kaybı baş ve ellerde olur. Bu nedenle başınızı mutlaka bere ile koruyun, elleriniz için de eldiven kullanın.
  [​IMG]

  Haftada en az 3 kez egzersiz yapın. Egzersizlerin başında mutlaka 10–15 dakika ısınmaya özen gösterin. Asıl egzersiz de yaşınıza uygun kalp hızınızda 15–30 dakika sürmeli. Bu değerler için mutlaka doktorunuza başvurun. Egzersiz sonrası da 5–10 dakika soğuma, gevşeme ve toparlanma hareketlerini yapmayı unutmayın.
  Egzersiz öncesinde çay, kahve, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Kalp atım sayısını, dolayısıyla kalbin ihtiyacı olan oksijen miktarını artırıp egzersiz için kullanacağınız rezervi azaltır.
  Soğukta yapılan egzersiz kalp hastalığı riskini artırıyor. Ancak bu soğuk havalarda egzersizi erteleyeceğiniz anlamına gelmemeli. Özellikle rüzgarlı havalarda dış ortam yerine havalandırması optimize edilmiş kapalı ortamlarda egzersiz yapmanızı öneririz.