Kalemin Yazmadığı Üç Şey

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 20 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Şüphesiz Allah Teala, ümmetimden hatayı, unutmayı, üzerine zorlama ve cebir olundukları şeyleri (n sorumluluğunu) kaldırmıştır (Yani bunlardan dolayı günahkar saymamıştır).

  Bir kimse yasak olan bir işi, bir hata veya unutma neticesi yapsa yahut maruz kaldığı muteber bir zorlamayla bunu işlerse, bundan dolayı Allah katında sorumlu değildir. Bu konuda bazı ayrıntılar da vardır.

  Muteber bir zorlamayla yapılan bir alım satım, icra (kira), hibe (bağış), ferağ (bir şahsın, bir gayri menkul üzerindeki tasarruf hakkını bir başkasına terketmesi), ikrar (bir hakkı itiraf etmek), ibra (bir kimsenin başka birinde bulunan alacak veya hakkından karşılıksız olarak vazgeçmesi), maldan sulh, borcu erteleme, şüf'a (komşuluk) hakkının düşmesi muameleleri muteber değildir. Mesela bir kimse böyle bir zorlamaya binaen birinin malını telef ederse bu mal, zorlayana ödetilir.

  Zorlamanın da bir ölçüsü vardır. Zorlama, öldürmekle yahut bir uzvunu kesmekle tehdit veya bunlardan birine eş olacak şiddette yapılan darbe ile muteber bir zorlama sayılır.

  Böyle bir zorlamaya binaen zinada bulunmak veya masum bir insanı öldürmek veya onun bir uzvunu kesmek de asla caiz olmaz, bunlardan dolayı zorlanan da Allah katında sorumludur.

  Bu konularda Hukuki İslamiyye Kamusu'nda ayrıntılı bilgiler vardır.