Kalıtsal Hastalıklar Önlenebilir mi?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 29 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Saç, göz rengi gibi kalıtsal özelliklerimizin yanı sıra bazı hastalıklarda anne ve babadan genlerle yavruya aktarılır. Bunlara kalıtsal hastalıklar denir.
  Bazı kalıtsal hastalıklar baskın genlerle aktarılır. Eğer baskın gen anne ya da babadan en az birinden yavruya aktarılmışsa, bu hastalık yavruda kesinlikle ortaya çıkar. Baskın genle aktarılan kalıtsal hastalıklara örnek olarak gece körlüğü verilebilir.
  Birçok kalıtsal hastalık ise çekinik genlerle aktarılır. Yakın akraba olan bireylerde aynı genlerin bulunma olasılığı yüksektir.
  Dolayısıyla akraba evliliklerinde çekinik genlerin hem anne hem de babada bulunma olasılığı yüksektir. Birbiriyle akraba olan anne ve baba çekinik geni sadece taşıyor ve hastalık belirtilerini göstermiyor bile olsa doğacak çocuklarında iki çekinik gen biraraya geldiğinde hastalık ortaya çıkabilir. Kalıtsal hastalıkların çoğu akraba evliliklerinin yaygın olduğu toplumlarda sık görülür.

  Genetik hastalıkların kalıtım özelliklerinin moral bozucu olduğunu belirten uzmanlar, genetik hastalıkların önlenebileceğini belirtiyor ve şu açıklamalarda bulunuyorlar; "Kalıtsal hastalıklardan korunmak zor,ama mümkündür. İlk yapılacak "genetik danışma" almaktır. Genetik danışman, size hastalık,kalıtım şekli ve hastalığın önlenmesine yönelik yapılabileceklerle ilgili bilgi verir. Her aşamada karar vermenize ve en iyi yolu seçmenize yardımcı olur. Bir genetik hastalığın önlenmesinde en önemli koşullardan biri, tanısının hem klinik muayene hem laboratuvar yöntemleri ile konulabiliyor olmasıdır. Bu durumda bebek, daha anne karnındayken hasta olup olmadığı anlaşılabilir. Ne yazık ki henüz bütün genetik hastalıklar için bu imkana sahip değiliz. Çok nadir görülen, gen analizleri tamamlanmamış hastalıklarla ilgili durumlarda dolaylı yollardan tanı koyuyoruz. Çok nadir durumlarda ise aileye çocuk sahibi olmamalarını tavsiye ediyoruz. Ve tabii ki karar her zaman aileye ait oluyor.