Kalp ve damar hastalıklarından korunma yolları

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kalp damar hastalıklarından korunma yolları hakkındaki yazımızı sizler için derledik. Kalp ve damar hastalıklarından korunma önlenebilir risk faktörlerinden kaçınarak kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkma olasılığını azaltan koruyucu faktörleri artırarak sağlanabilir. Aşağıda bu amaçla günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları bulacaksınız. Kalp vedamar hastalıklarından korunmak için:

  * Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçınılmalıdır.
  * Alkol ve uyuşturucu maddeler kullanılmamalıdır.
  * Besinlerle alınan tuz miktarı azaltılmalıdır.
  * Yüksek tansiyonu bulunan kişiler, ilaçlarını düzenli kullanmalı ve tansiyonlarını kontrol altında tutmalıdırlar.
  * Kötü kolesterolün düşürülmesi, iyi kolesterolün yükseltilmesi için hayvansal yağların tüketimi azaltılmalı, yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uyulmalıdır.
  * Fazla kilo almaktan kaçınılmalı, eğer fazla kilo şikayeti varsa uzun vadeli ve dengeli bir diyetle kilo verilmesi sağlanmalıdır.
  * Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.
  * Şeker hastalığına zemin hazırlayacak bir yaşam tarzından kaçınılmalı, şeker hastalığı ortaya çıkmışsa tıbbi tedavi, beslenme programı ve fiziksel aktivite ile kan şekeri düzeyi kontrol altında tutulmalıdır.
  * Stres oluşturan olay, kişi ve ortamlardan uzak durulmalıdır. Stresi yaşamdan tamamen çıkarmak mümkün olmadığından stresle başa çıkma yolları uygulanmalıdır.