Kan grupları ile ilgili bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Zakkum tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Kan grupları hakkında bilgiler

  Eritrositlerin hücre zarlarında bulunan glukoprotein molekülleri eritrositlere antijenik özellik kazandırır. Kan gruplarının sınıflandırılması eritrositlerin zarlarında bulunan tip A ve tip B olmak üzere iki antijen (aglutinojen) bulundurmalarına göre yapılır. Yapılan bu sınıflandırmaya göre A B AB ve 0 olmak üzere 4 esas kan grubu vardır.
  A Grubu : Eritrositlerinde A antijeni mevcut olan kan grubudur.
  B Grubu : Eritrositlerinde B antijeni mevcut olan kan grubudur.
  AB Grubu : Eritrositlerinde A ve B her iki tip antijen mevcut olan kan grubudur.
  0 Grubu : Eritrositlerinde A ve B antijenlerinden ikisini de içermeyen kan grubudur.

  Plazmada eritrositlerde bulunan A ve B antijenlerine reaksiyon verebilecek maddeler bulunur. Plazmada bulunan bu protein yapısındaki maddelere antikor (aglütinin) denir. Bu antikorlar yabancı antijenlere karşı bağışıklık yanıtının bir parçasıdır. A antijeninin antikoru anti- A veya alfa B antijeninin antikoru ise anti- B veya betadır. Yenidoğanda plazmadaki aglütinin miktarı sıfıra yakındır. 2- 8 ay sonra bebek aglütinin yapmaya başlar.
  A kan grubunda anti- B antikoru
  B kan grubunda anti- A antikoru
  0 kan grubunda her iki anti- A ve anti- B antikoru bulunurken;
  AB kan grubunda ise hiç antikor bulunmaz.

  Yanlış kan transfüzyonu yapıldığında alıcının plazmasındaki antikorlar vericinin eritrositlerindeki antijenler ile etkileşir ve sonuçta eritrositler hemoliz olur. Oluşan eritrosit kümeleri kılcal damarları tıkayabilir. Ayrıca hemoliz sonucu artan bilirubin sarılığa neden olabilir. Bu nedenle kan kaybı olan kişiye mutlaka kendi kan grubundan kan nakli yapılmalıdır.