Kanaryanın ömrü ne kadar

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 4 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kanarya kaç yaşına kadar yaşar

  Dişi kanaryalar ortalama ömrü 5-6 yıl, erkeklerinki de 10 yıldır. Doğadaki kanaryanın ömrü 7 sene civarında.Kafeslerde bakılan kanaryalar düzenli bir biçimde beslenirse 10-14 yıl arasında yaşayabilirler.

  Kanaryalar Hakkında Bilgi
  [​IMG]

  Bütün dünyaya yayılmış bir kafes kuşu olan kanarya, Kanarya adaları ile Azor ve Madeira adalarında yaşar. Sesi ve süsü için beslenen yabani türde, serçe iriliğinde olup, evcilleri sarı renktedir. Yabani kanaryaların sırtı gri çizgili zeytin yeşilidir, karnı sarımtrak yeşildir.
  Dişilerin renkleri daha soluk.Kanaryalar tohum ve taze bitkiyle beslenirler. Küçük sürüler halinde göl, dere gibi su kenarlarında yaşarlar. Gülü severler, dişiler tüy, kıl yosun ve köklerden ağaç veya çalılara fincan şeklinde gizli yuvalar yaparlar.

  Kış ve sonbaharda bir araya gelen kanarya çiftleri senede iki döl verirler. Dişi, kahverengi benekli açık mavi renkli 3-5 yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi 13 gündür. Erkek kanarya dişiyi besler. Yavrular çıplak,gözleri kapalı olarak yumurtadan çıkar ve 17 günde tüylenerek 3. haftanın sonunda yuvayı terk eder.