Kanguruların Kısaca Hayatı

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Yavuz tarafından 13 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kanguruların Hayat Döngüsü Ve Kanguru Hakkında Ansiklopedik Kısaca Bilgi

  Kanguru ailesi dünya çapında en fazla tanınan keseliler sınıfını teşkil etmektedirler. Avustralya kıtasının en bilinen hayvan türlerindendir. Hayvan biliminde keseli kangurular diğer sıçan kanguru ve kemirgen türlerinden ayırt edilebilmek için Asıl Kangurular diye adlandırılmaktadırlar. Kangurular genellikle çalılık bölgelerde ve gece aktif olarak yaşarlar. Fakat dağlık ve hatta ağaçlarda yaşayan türleri de vardır. Kangurular genellikle arka yakları üzerin de kuyruklarını denge araca olarak kullanıp düz durular ve koştuklarında en az 3 metre zıplayarak saatte 50 km kadar hıza ulaşabilirler. Ağaç kanguruları ise zıplayamasalar da çok iyi birer tırmanıcıdırlar.

  Kangurular hayatlarını otçul olarak sürdürürler. Kanguruların mideleri bölünmüş odalardan meydana gelir ve sindirimi zor olan ot ve yapraklarla beslenirler. Kanguruların bazı türleri geviş getirerek sindirimi tamamlarlar. Kangurular bu özellikleri ile zor coğrafi şartlarda da besin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Dişi kangurular içerisinde dört adet meme bulunan keseye sahiptirler. Kangurularda gebelik kısa sürse de yavrunun keseden çıkması aylar alır. Yavrular 20 yada 40 günde az gelişmiş olarak doğar ve kesedeki memeye tutunarak beslenip gelişimini devam ettirir. Yavru ilk doğduğunda 2 cm ve 1 gr.'dır. Kesede 3 ay sürece memeyi hiç bırakmaz. 6 ay dolduğunda keseye sığmayacak kadar büyür ve dışarıdan kafasını sokarak beslenir. Yaklaşık bir yaşına kadar kanguru yavruları süt emerek beslenirler.

  Kanguruların dünya genelinde 11 cinsleri vardır. Bunların isimleri;

  1. Tasmalı tavşan kanguru
  2. Çalı kanguru
  3. Ağaç kanguru
  4. Kaya kanguru
  5. Filander kanguru
  6. Tavşan kanguru
  7. Kısakuyruklu kanguru
  8. Dikenli kanguru
  9. Bataklık valabi kanguru
  10. Macropus kanguru (asıl kanguru)
  11. Dağ Valabi kanguruları

  Kanguruların hemen hepsi arasında cins bakımından akrabalık vardır. Kanguru cinsleri arasında kuyruk tüy ve zıplama tırmanma özelliklerine göre familya ayrışması yapılmıştır. Modern hayvan biliminde Sıçangillerden ayrı olarak sınıflandırılmaktadır.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kangurularinkisacahayat-31934.png]kangurularinkisacahayat-31934[/IMGALT]