Kanın Görevleri ve Dolaşımı

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve webkolik tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Vücudumuz hücrelerden oluşmuştur. Her hücrenin görevini yapabilmesi için oksijen, besin maddedi ve suya ihtiyacı vardır. Kan, bu maddeleri ve oksijeni vücudumuzun her yanına damar adı verilen kanallar aracılığıyla taşır.
  Hücrelerde meydana gelen faaliyetlerde zararlı karbondioksit ve atık maddeler oluşur. Karbondioksit ve atık maddeler, vücudumuzun her yanından yine kan aracılığıyla toplanır.
  Kalbimiz kasılıp gevşeyerek bir pompa gibi çalışır ve kanın tüm vücudumuza yayılmasını sağlar. Kirli kanın toplanmasını da yine kalbimizin bu pompalama hareketi sağlar. Kalp, toplanan kirli kanı, temizlenmesi için organlara gönderir.

  [table="width: 500"]
  [tr]
  [td]Kirli kandaki karbondioksidi,
  akciğerlerimiz temizler[/td]
  [td]
  Kirli kandaki atık maddeleri,
  böbreklerimiz temizler.[/td]
  [/tr]https://www.webokur.com
  [/table]

  Kirli kanın dolaştığı damarlara atardamar denir. Temiz kanda bol miktarda oksijen ve besin maddeleri vardır. Temiz kan parlak kırmızı renktedir.

  Kirli kanın dolaştığı damarlara toplardamar denir. Kirli kanda bol miktarda karbondioksit ve atık maddeler vardır. Kirli kan koyu kırmızı renktedir.

  Kanın içinde su ve kan hücrelerinin yanı sıa akyuvarlar ve antikorlar vardır. Bunların görevi, savaşarak vücudumuza giren mikropları yok etmektedir. Kan taşıma görevinin yanı sıra bizi hastalıklara karşı koruyan savunma sistemimizin de bir parçasıdır.