Kanın Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Kanın vücuttaki görevleri nelerdir?

  Kanın vücudumuzdaki görevlerini maddeler halinde kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1) Kan, oksijeni akciğerlerden dokulara taşır. Hücreler de oksijeni kandan alarak enerji üretiminde kullanırlar. Enerji üretilirken hücre içinde karbondioksit açığa çıkar. Kan açığa çıkan bu karbondioksiti solunumla vücut dışına atılması için akciğerlere taşır.

  2) Sindirim sisteminde besinlerden emilen yağlar, aminoasitler, glikoz ve su, kan ile dokulara taşınır. Böylece hücreler için gerekli olan temel besin, enerji maddeleri ve su sağlanmış olur.

  3) Kan taşıdığı hormonlar, vitaminler ve inorganik maddeler aracılığıyla hücreler ve organlar arasındaki iletişimi ve düzeni sağlar.

  4) Kan çeşitli hücrelerin yardımıyla vücudu yabancı maddelerin, mikroorganizmaların ve toksinlerin etkisinden korur. Bu fonksiyonu fagositoz ve bağışıklık reaksiyonları ile yapar.

  5) Vücutta su ve tuz dengesinin korunmasına yardım ederek bütün hücrelerin belirli bir gerginlik içinde görevlerini sürdürmelerini sağlar.

  6) Biyokimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan ısıyı içine alır ve vücut yüzeyinden uzaklaşmasına yardım eder. Böylece vücut sıcaklığı belirli sınırlar içinde sabit tutar.

  7) Organizmada hücrelerdeki biyokimyasal etkinlikler sonucu ortaya çıkan asit ve bazları, tampon maddeleri (kanda bulunan bikarbonat, fosfat, protein ve hemoglobin) ile nötrolize eder ya da bu asit ve bazları akciğer ve böbreklere taşıyarak organizmadan uzaklaştırır.

  8} Kan taşıdığı pıhtılaşma faktörleri ile gerektiğinde pıhtı oluşturur ve kan kaybını önler.