Kansızlık hastalığına iyi gelen bitkiler

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kansızlığa iyi gelen şifalı bitkiler

  Kansızlık için bitkisel çözümler


  Kansızlık vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin azalması ve bu yüzden organlara ve dokulara gerekli oksijenin taşınamamasıdır. Kansızlık için hap kullanılabilir. Fakat haplar mide rahatsızlığı, bulantı, kabızlık ve ishal gibi birçok yan etkilere neden olur.Şayet kansızlığınızı doğal yollardan bitkisel tedavi ile gidermek istiyorsanız işte kansızlık hastalığına gelen bitkiler ve etkileri..

  Kansızlığa iyi gelen birçok bitki bulunuyor.
  Demir eksikliği anemisinin bir numaralı bitkisi ısırgan otudur. İçerisinde demir ve demirin emilimini sağlayan C vitamini dahil tüm vitaminler bulunur.
  Sabah akşam 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu almanız yeterli. Öğütülmüşleri de satılıyor. Isırgan otunun kuru ya da yemek olarak tüketilmesi hamilelere zararsızdır. Isırgan otu ayrıca süt veren annelerin sütünü arttırır.

  Kansızlık için ikinci bitki ise karahindiba.Sarı çiçekli tek dalda tek çiçeği olan, dişli yaprakları toprağa yakın halde bulunan bir bitki. Baharda salatası yapılıp çiğ olarak tüketilebiliyor. Karahindiba çay yapılarakta tüketilebilir. Hamilelerde kullanılanılabileceğine dair kaynaklarda bilgi mevcut.

  Kansızlık için çok önemli bir diğer kür ise dut pekmezi.

  Kansızlık için son öneri ise kuru meyveler. Ancak kuru meyvelerin sülfürlenmiş olmamasına dikkat edilmeli. Bu işlem kuruyan meyvelerin renginin koyulaşmasını engeller. Bu tarz sülfürlenmiş kuru meyvelerden uzak durmak için koyu renkli ve paketlenmemiş olanlarını tercih edin. Mesela gün kurusu kayısı, kara üzüm, yaban mersini(likapa) gibi.

  Çay, kahve ve süt demir emilimini engellediğinden kansızlık çekenler bunları tüketmemelidir.

  Kaynaklar: Innvista, Dr Christopher​