Kapalı Dolaşım Sistemi Hangi Canlılarda Görülür

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve webkolik tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Mürekkep balığı ve halkalı solucanlar gibi bazı omurgasızlarda ve omurgalıların tamamında kapalı dolaşım sistemi görülür. Kapalı dolaşımda kan damar sistemi içinde dolaşır. Dokular ile kan arasındaki madde alış verişi atardamarlar ve toplardamarlar arasında bulunan kılcal damarlarla gerçekleşir. Kapalı dolaşımda kan akış hızı açık dolaşıma göre daha fazladır.

  Halkalı solucanlarda biri sırtta, ikisi karında olan üç ana damar bulunur. Bu damarlar, çeşitli organlara kanı taşıyan kılcal damarlara ayrılır. Sırt damarı, kanı peristaltik hareketlerle öne doğru pompalayan ana kalp olarak görev yapar. Solucanın baş tarafına yakın yerde bulunan beş çift damar ise sırt ve karın damarlarını birbirine bağlar. Bu damarlar, kanı karın bölgesine gönderen yardımcı kalpler olarak işlev görür. Bu damarların kasılması ile kan, karın damarlarına geçer. Buradan kılcallarla bağırsak, deri ve diğer organlara taşınır. Bu sırada kanla doku sıvısı arasında, doku sıvısı ile hücreler arasında madde alış verişi olur. Madde alış verişinden sonra da kan, toplardamarlarla kalbe geri gelir.Solucanda olduğu gibi bazı canlılarda deri solunumu görülür. Bu solunumda, gaz alış verişi deri altındaki kılcallarla ve vücut yüzeyini kaplayan nemli deri aracılığıyla sağlanır.

  Omurgalılardan balıklarda kalp, kulakçık ve karıncık olmak üzere iki odacıklıdır. Vücutta oksijence fakirleşen kan, toplardamarla kalbin kulakçığına gelir. Buradan karıncığa geçen kan, oksijence zenginleştirilmek üzere atardamarla solungaçlara gider. Kan, solungaçlardan kalbe geri gelmeden bütün vücuda dağılır. Bu nedenle kalpte her zaman oksijence fakir kan bulunur.