Kara delik nedir nasıl oluşur kısaca

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Ceren tarafından 10 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Kara delik nedir nasıl oluşur kısaca

  Kara delik nedir? Kara delikler uzayda bulanan devasa kütlesi olan ışık yaymayan cisimlerdir. Kara delikler çok yüksek kütle çekimsel etkiye sahiptirler öyle ki olay ufkuna giren ışık demeti bile bu kütle çekim etkisinden kaçamaz.

  Karadelikler uzayın en obur cisimleri arasındadır her şeyi yutarlar; yıldızları, gezegenleri, gök taşları vb. Aslında ne kadar korkunç görünseler de uzayın dengesini sağlarlar, genişleyen evrende galaksinin parçalanmadan bir arada durmasına çok büyük bir katkıları vardır ve her galaksinin merkezinde kara delikbulunur. Karadeliklerinde bir ömrü vardır. Sürekli hawking ışıması yaparak milyarlarca yıllık ömürleri vardır. Kara delikler ömrünün sonuna geldiklerinde ortamda sadece toz bırakıp yok olurlar.
  Belirli bir kütle çekim etkisi altında kalan cisimlerin kütle çekim kuvvetinden kurtulabilmeleri için sahip oldukları kinetik enerji , kütle çekimsel potansiyel enerjiden büyük olmalıdır. Bunu matematiksel bağıntılarla açıklayacak olursak.

  Peki kara delikler nasıl oluşur?

  Ömrünün sonuna gelmiş, yakıtı tükenmiş yıldızların dış katmanlarını süper nova patlaması ile uzaya püskürtüp çekirdeğinin kendi içine çökmesi ile oluşur.
  Nebula adını verdiğimiz uzaydaki gazların ve tozların kütle çekim etkisiyle bir araya toplanması ile oluşabilir.
  Çok küçük bir ihtimalle olsa da 2 nötron yıldızının bir araya gelmesiyle oluşabilir.
  Yukarıda yazdığımız gibi yani kütlenin bir ortama toplanıp kritik yoğunluğa ulaşmasıyla kara delikleroluşur.