Karanlık enerji hakkında bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Bahar tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Karanlık enerji ile ilgili bilgi

  Görünmez yapıdadır. Tüm uzayı doldurur ve evrenin genişlemesini hızlandıran itici kütleçekime sahiptir.

  Karanlık enerjiyi 1998′de 2 ekip keşfetti; birinin başı Amerikalı Saul Perlmutter’di, diğerinin Avustralyalı Nick Suntzeff ve Brian Schmidt.

  Uzak evrendeki “standart ışık kaynağı” süpernovalar beklenenden sönüktü. Normal kozmik genişlemeden fazlası onları uzaklaştırıyor olmalıydı.

  Kozmik genişleme tüm beklentilerin aksine hızlanıyordu (gökadalar arası kütleçekimin “fren” etkisi yüzünden yavaşlıyor olmalıydı).

  O zaman uzayın kendisi tüm gökadaları birbirine yaklaştıran kütleçekime karşı koyan “elastiki” bir şey – karanlık enerji – içeriyor olmalıydı.

  Karanlık enerji evrenin ana bileşenidir. Tüm kozmik kütle-enerjinin %73′üne karşılık gelir (karanlık madde %23; sıradan madde %4).

  Evrenin ana öğesinin ancak 1998′de bulunması inanılmaz: 19. yüzyılda fizikte yapacak pek bir şey kalmadığını savunan fizikçilere bir ders.

  Karanlık enerji aslında çok seyrektir ama etkisi birikir. Bu da kozmik hacimlere hükmederken, Dünya’da niye hissedilmediğini açıklar.

  Karanlık enerji hiç şüphesiz bilim tarihinin en beklenmedik keşiflerinden biridir. Aynı zamanda en akıl karıştırıcı olanlarından.

  Kuantum teorisi bize bilgisayarı, lazeri, nükleer reaktörü verdi; Güneş’in niye parladığını, bastığımız yerin niye katı olduğunu anlattı.

  Ama teoriyi boşluk enerjisini – karanlık enerji – öngörmede kullanınca, gözlemlenenden 1′i takiben 120 sıfır kadar büyük bir rakama ulaştık.

  Karanlık enerji bilim tarihinde bir öngörü ile bir gözlem arasındaki en büyük tutarsızlığı temsil eder. Bir yerlerde bir hata mı vardı?!

  Çoğu fizikçi “büyük bir fikri” gözden kaçırdığımızı düşünüyor. Ancak biri onu bulduğu zaman, karanlık enerjiyi anlayabileceğiz.