Karasal iklim özellikleri ve görüldüğü yerler

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Karasal iklim ve görüldüğü yerler

  Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarım Küre’de görülen iklim çeşitidir. Kışları soğuk ve karlı , yazlar ise özellikle Orta Asya’da ve Anadolu’da sıcak ve kurak geçer, Türkiye’nin büyük bir kısmında özellikle İç Anadolu Bölgesin’de, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülür.


  Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortama olarak 90 gün karın yerde kaldığı bilinir. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı oldukça fazladır.

  Genel özellikleri şunlardır:

  Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.
  İç Anadolu Bölgesinde maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer.
  İç Anadolu da ortalama yağış 300-400 mm’dir.
  İç Anadolu’nun kış sıcaklık ortalaması, 1-2°C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23°C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-12°C’dir.

  Görüldüğü Yerler: Ülkemizde Karasal İklim, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile İç Batı Anadolu Bölümünde izlenir.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kış mevsimi çok karlı ve donlu geçmez. Yaz mevsimi ise şiddetli kuru sıcaklar mevcuttur. Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık, 15-16°C, kış sıcaklığı, -1, 4°C, yaz sıcaklığı ise, 30-35°C’dir.