Kardeşler Arası İlişkiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 29 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kardeş İlişkileri Ve Kıskançlık

  Kardeşler arasında olumlu ve dengeli ilişkilerin olması, ailenin mutluluğunu artırır! Kıskançlık ve hükmetme eğilimi, kardeşler arasındaki ilişkileri bozan duygu ve davranış biçimleridir.Kardeşler arasında çocuklukta kurulan ilişkiler, ilerideki yaşantıyı geniş çapta etkiler.
  Kardeşler arasındaki kıskançlık arttıkça ilişkiler bozulur ve aralarındaki rekabet ve çatışma başlar.
  Çocuklarına adil ölçüler içerisinde iyi bir eğitim verebilen anne baba, onların ömür boyu dengeli ilişkiler kurmalarını sağlar. Anne babanın adil olmayan davranışları, kardeşler arasında kıskançlığın ve düşmanlığın oluşmasına neden olur. Çocukların her birinin sevgiye şefkate ve evin gözdesi olmaya ihtiyacı vardır. Anne-babanın, kardeşlerden birini adil olmayan bir şekilde evin gözdesi yapması son derece yanlıştır. (Bilen, s.187)
  Ailede adil bir yol izlenirse, kardeşler arasında dengeli, karşılıklı sevgi ve sağıya dayanan bir ilişki kurulur. Bu tür ilişki, kardeşlerin beraber olma isteğini de artırır. Böylece ailede problemlerin çözümü de kolaylaşır.
  Bir kısım anne-babalar, çocukların bazılarını daha çok severler. Daha çok sevdikleri çocuklarını da kayırırlar. Bu adaletsiz tutum kardeşler arasında uyumsuzluğa ve çatışmaya neden olur.
  Aile büyüklerinin ayırımcı davranışları, kardeşler arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir. Örneğin kız-erkek, büyük-küçük, güzel-çirkin ayırımı kardeşlerin arasını açmaktadır.
  Ülkemizde özellikle kırsal yerleşim bölgelerinde aile büyüklerinin, çokça kız-erkek ayrımı yaptıkları görülmektedir. Köylerde kız çocuklarının gıdalarına dahi erkek çocuklarınki kadar özen gösterilmez. Oysa gıdası önemsenmeyen kız çocukları büyüyüp de doğum yaptıkları zaman, onlardan doğacak çocukların cılız ve sağlıksız olması kaçınılmazdır