Karl Marx Kimdir Hakkında Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Karl Marx Kimdir Hayatı,

  Karl Marx Hakkında Bilgi

  Komünizmin kurucusu Karl Heinrich Marx 5 Mayıs 1818 yılında dünyaya gelmiş 19. yüzyılda yaşamış filozof, politik ekonomist ve devrimcidir.. Karl Marx birçok politik ve sosyal konuda fikri olmakla beraber, en çok Komünist Manifesto'nun giriş cümlesinde özetlediği tarih analiziyle tanınır.
  Kral Marx, sosyo-ekonomik değişimlere belirli bir tarihsel zorunluluk perspektifinden bakardı, ona göre kapitalizm, yapısal durumunun dinamiği ve çatışması sonucu yerini komünizme kesin olarak bırakacaktır:

  Komünist Manifesto
  Kral Marx yaşadığı dönemde dünya çapında ünlü bir isim sayılmasa da, ölümünden kısa bir süre sonra düşünceleri dünya işçi hareketine yön vermiştir. Marksist Bolşeviklerin Rusya'da Ekim Devrimini gerçekleştirmesi bunun en büyük örneğidir. 20. yüzyılda dünyada Marksist düşünce hemen hemen bütün ülkelerde taraftar bulmuştur. Marksizm, akademik ve politik çevrelerde en çok tartışılmış konulardandır.

  [​IMG]

  Kral Marx 1864 yılında Uluslararası İşçiler Derneğinin kurucuları arasında yeraldı. 1. Enternasyonal'in açılış konuşmasını ve tüzüğünü yazdıktan sonra, Kapital'in birinci cildini1867 yılında Almanya'da yayımlattı.

  Kızını görmek için gittiği Paris'te Paris Komünü'ne tanık oldu. İngiltere'ye dönünce Fransa'da İç Savaş (1871) adlı eserinde bu devrim denemesini değerlendirdi. Kapital'in yazımını sürdürürken, bir yandan da işçi partililerinin programlarının oluşturulmasına etkili biçimde katıldı. Dühring'e karşı kalem tartışmasında Engels'i destekledi. Anti-Dühring'in (1878) bir bölümünün yazımında Engels'le çalıştıktan sonra hastalanarak çalışmalarını büyük ölçüde yavaşlatmak zorunda kaldı.Kral Marx 14 Mart 1883 tarihinde Londra'da öldü.