Sağlık Kaşıntıya ne iyi gelir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Nehir tarafından 28 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kaşıntıya ne iyi gelir evde

  Kaşıntının sebebinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsanız teşhis için bir doktora görünmelisiniz. Çünkü kaşıntı ciddi bir deri hastalığının ya da vücudun bazı organlarının düzgün olarak çalışmadığının habercisi olabilir. Bir uzmanın koyacağı doğru teşhis ve kullanacağınız doğru ilaçlarla kaşıntıdan kurtulabilirsiniz. Bunun dışında kalan, sivrisinek sokması gibi sebebini bildiğiniz kaşıntılar için aşağıdaki doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.
  Kaşıntıyı Uzun Dönemli Gidermek

  Kaşıntıyı gidermek için kullanılan doğal yöntemleri iki ana kategoride toplayabiliriz. Bunlardan birincisi uzun dönemli giderme kaşıntı üzerinde daha yavaş etkili olmakla birlikte daha uzun süre kaşıntı hissinden kurtulmanızı sağlar. İkincisi olan kaşıntıya hızlı çözüm ise sivrisinek sokması ve böcek ısırması gibi kısa sürede çok fazla kaşının yaralarda etkilidir.

  Kaşıntıyı uzun süreli gidermek için ihtiyaç duyacağınız malzemeler; yulaf ezmesi, temiz, pamuklu bir çorap, büyük bir tencere ve süzgeçtir. Önce yulaf ezmesini bir kaba koyarak kısık ateşte iyice ısıtın. Bunun için birkaç kap yulaf ezmesi ve aynı oranda su yeterli olacaktır. Yulaf ezmesinin çok koyu kıvamda olmamasına dikkat edin. Biraz sulu kalmalı ve koyu çorba kıvamında olmalı. Küvetli bir banyonuz varsa küveti ılık ya da soğuk suyla doldurun. Küvetiniz yoksa büyük bir leğen kullanabilirsiniz. Bir miktar sulu olan yulafı küvet ya da leğen üzerinde süzgece boşaltın ve yulaf suyunun doldurduğunuz suya karışmasını sağlayın. Eğer yeterince yulaf suyu çıkmadıysa süzgecin içinde birkaç kaşık yulafı direk suya karıştırabilirsiniz. Kalan yulafı temiz çorabın içine boşaltın ve açık kısmını düğümleyin.

  Küvete oturun ya da leğen kullandıysanız kaşıntı olan bölgenizi yulaflı suya batırın. İçine yulaf ezmesini döktüğünüz çorabı banyo süngeri gibi vücudunuzda gezdirin. Bu işlemi 20-30 dakika boyunca tekrarlayın. Yulaf ezmesi kaşıntıyı hafifletecek ve toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

  Yulaf ezmesi pek çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan etkili bir doğal üründür. Banyodayken çorabı teninize çok bastırmamaya özen gösterin. Daha sonra ılık ya da soğuk suyla durulanarak banyodan çıkabilirsiniz. Cildinizde kaşıntı varsa çok sıcak su kaşıntıyı artırabileceği için kullanılmamalıdır.
  Kaşıntıya Hızlı Bir Çözüm

  Kaşıntıya hızlı bir çözüm arıyorsanız kullanabileceğiniz ürünler arasında vazelin, bepanten ve antiseptik sıvıları sayabiliriz. Bu kremleri kaşıntı bölgesine ve yakın çevresine sürdükten sonra üzerine bebe pudrası serpin. Bu kaşıntının hızla geçmesini sağlayacaktır. Kaşıntı olan bölgeyi bu süre içinde kesinlikle kaşımamalısınız. Bu daha ciddi yaraların oluşmasına ve mikrop kapmasına neden olabilir.