Kasko ve trafik sigortası arasındaki fark nedir?

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 16 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kasko ile trafik sigortası arasındaki farklar şöyle sıralanabilir;

  Trafik sigortası her araç sahibi için zorunludur ve her yıl yenilenmesi gerekiyor. Bu sigortayı yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamaz. Çünkü Trafik şubesinin garajında bekletilen aracı almak için zorunlu trafik sigortasını yatırarak gerekli belgeleri beyan etmeleri gerekiyor.
  Buna karşılık kasko sigortası ise zorunlu değil isteğe bağlıdır.

  Trafik sigortası herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına almaktadır. Bundan dolayı zorunludur. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir hasar durumunda karşılıklı tarafların kusurlarına bakarak zararı karşılar ve karşılanacak olan zararın limitleri her yıl resmi olarak belirlenir. Kasko sigortası ise aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi ya da kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alır.

  Zorunlu trafik sigortası sadece vefat, yaralanma gibi durumları teminat altına alırken, kasko sigortası ise sigorta şirketinin belirlediği kapsamda bir çok farklı teminatı kapsar. Bu nedenle de trafik sigorta primleri daha ucuz iken kasko primleri daha pahalıdır.