Kazasker Nedir Görevleri Nelerdir

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kazasker Nedir Kısaca

  Kazasker yada kadıasker , Osmanlı Devleti’nde şeri davalara bakan askeri hakim . Yetkileri aralarında kadı , müderris ve inanç görevlisi atamaları , kadı kararlarını bozma , değiştirme ve yepyeni kararlar oluşturma bunun için benzer maddeler vardır . Yani kadı kararlarına itiraz kazaskerliğe yapılırdı . Yetkilerinin çoğunu 16 . yüzyıl’dan bu yana şeyhülislamlığa devretmiştir .
  Kazasker Osmanlı hükümet yapısında idari bir vazife olup , kelime ” kadı ” ve ” ordu ” kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır . Kazaskerlerin kıyafeti ilmiye kıyafeti olup , bu mesleğin maksimum mertebelerinden biridir . Kazaskerler Divan – ı Hümayun’un tabiî azasıydı . Şeyhülislamlar divanda bulununcaya civarında divandaki şeri meseleler , kazaskerler açısından idare edilirdi . Divan toplantılarında veziriazamın sağında vezirler solunda da kazaskerler yer almaktaydı .
  Kazaskerlik 1480 yılına civarında Anadolu Kazaskeri olarak yalnız bir merkezdeydi . Bu tarihten sonra Rumeli Kazaskeri ve Anadolu Kazaskeri olarak ikiye ayrıldı . Rumeli kazaskeri protokol ve rütbe olarak ek olarak yüksekti . Görevleri divanda şer – i meselelere bakmaktı . Yavuz Sultan Selim’in İran seferinden sonra ise merkezi Diyarbakır olan üçüncü bir kazaskerlik oluşturularak doğu eyaletlerinin denetimi sağlanmak istenmiştir . Ancak sonrasında bu üçüncü kazaskerlik lağvedildi .
  Kazaskerler , 16 . yüzyılın 2. yarısına civarında müderris ve kadıların tayininde sadrazama talep ve delalette bulunurlardı . Sonraları bu vazife şeyhülislamlara verildi . Tespit Edilmiş maaşlı müderris ile büyük kaza kadılarının tayinleri ise yeniden kazaskere bırakılmıştı .
  Kazaskerlerin tayinleri , 17 . yüzyıla civarında veziriazamların padişahlara arzıyla yapılırdı . Şeyhülislamlar bu tarihten bu yana vezir – i azamların onayıyla , kazaskerlerin tayinlerini padişaha talep etmeye başladı . Kazaskerlerin vazife süreleri iki yıl iken , 17 . yüzyıldan sonra bir yıla indirildi . Bunun Için benzer sürede , kazasker olan biri benzer makama yeniden atama edilebilirdi