Kedilerin Ağzı Neden Kokar

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kedilerin Ağzı Neden Kokar

  Kedilerin süt dişleri genelde altı haftalık olduğunda çıkar. Altı aylık olduklarında ise süt dişlerini dökülür ve yetişkin dişlerini çıkartmaya başlarlar. İşte bu diş dökme esnasında kedinin dişetleri kızarır ve nefesi dolayısıyla ağzı kokar. Ama bu ağız kokusu genellikle kedi sekiz aylık olduğunda geçer.
  Kedilerin bilinçli bir diş fırçalama alışkanlığı yoktur. Çünkü çocuklar gibi çikolata ve şeker kedilerin dişlerini çürütmez. Ancak diş ve dişeti hastalıkları aynen bizdeki gibi birçok organı ve sistemi için zararlıdır.
  Kedilerin bazen hastalıklara bağlı olarak da ağzı kokar. Bu hastalıklardan biri de böbrek hastalığıdır. Kedilerin böbrekleri doğru biçimde çalışmadığında, kandaki atık maddeler atılamaz, birikim yapar. Dişetlerindeki kan hücrelerinin sayısı fazladır ve yüzeye yakındır. böylece yüksek miktarda atık madde ağızda koku yapar. Böbrek hastalıkları çoğunlukla 10 yaşın üzerindeki kedilerde görülür. şeker hastalığı ve sindirim sistemi yada solunum yolu hastalıkları da buna neden olabilir.
   
 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Cevap: Kedilerin Ağzı Neden Kokar

  kedinin ağız kokusunu duyacak kadar yanaşmadım henüz. zaten yediklerinden dolayı kedi ağzı kokar ki:)