Kedilerin Hareketlerinin Anlamları

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hayvanlar ile insanlar arasında kurulan dostluklar düşünüldüğünde, kediler başta gelen hayvanlardan biridir. Dört ayaklı dostlarımız arasında kedilerin yeri her zaman ayrıdır. Hatta üzerinde en çok konuşulan, hikayeleri en çok anlatılan hayvanlar da kediler. Bunda en büyük pay sevimliliklerinin yanında belki de bağımsız kişiliklerine karşın insanlarla çok iyi birer dost olmaları.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kedilerin-hareketlerinin-anlami-63875.jpg]kedilerin-hareketlerinin-anlami-63875[/IMGALT]
  Kedilerin Hareketleri ve Anlamları

  Dört ayaklı minik dostlarımız kediler bizimle aynı dili konuşmadıkları halde bazı kuyruk hareketleriyle aslında çok şey ifade ederler. Kediler genelde sahipleriyle aynı dili konuşmazlar ama vücut diliyle her şeyi anlatabilirler. Nasıl mı? tabii ki sizin bu dil hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir;İşte merak edenler için; kedilerin hareketlerinin anlamları konumuzun devamında Buyrun; Kedilerin günlük hayatta en fazla kullandıkları hareketler ve anlamları şöyle;

  * Kediniz size karnını gösteriyorsa;Kendini mutlaka tam bir güven içinde hissetmektedir. Size ve ortama olan güveni sonsuzdur. Keyfi de yerindedir.

  *Kedi Fare yürüyüşüne geçmişse, Anlamı; demekki ortamda tekin olmayan bir durum vardır. Korku söz konusudur. Güvenli bir ortamda değildir.

  *Kedi Karanlık yerlere çekiliyorsa bunun anlamı kedinin keyfi yerinde değildir. Kuvvetle ihtimal önemli bir hastalık söz konusu olabilir. Yorgun ve mutsuz olabilir. Kesinlikle gözetim altında tutulmalı, gerekirse veterinere götürülmelidir.

  * Kediniz ayağı ile yemeğini kapatmaya çalışıyorsa ; kedinizin yediği yemek hoşuna gitmiştir.

  *Kedicik pencereden dışarı bakıp uzun uzun miyavlıyorsa ;demek ki yalnızlık canına tak etmiştir.Muhtemelen oyun oynamak, sosyalleşmek ve arkadaş edinmek istiyordur.

  *Kulaklarını geriye çeken kedi korkmuş ya da kızmıştır. İstenmeyen bir şeyi yaptığının farkına varmıştır veya bir düşmanla karşı karşıyadır. Gelecek olan tehlikeyi keşfetmeye çalışıyordur.
  *Kediniz yere yüzünü yaklaştırıp öksürüyorsa eğer, muhtemelen yuttuğu kedi tüyleri topak olmuştur ve nefes almasını zorlaştırıyordur.
  * Kuyruğunu bacaklarının arasına alan kedi; tehlikeli bir durum ile karşı karşıyadır. Acilen güvenli bir yer aramaktadır.Çünkü Korkuyordur.
  *Aniden kakasını yaparsa yine kedi çok korkmuştur. Kakasını altına kaçıracak kadar çok korkmuştur. İleride kakasını bıraktığı bu yerin anısını yine kakasının kokusunu alarak anımsayacaktır.
  *Kedi Hızlı hızlı kuyruğunu sallıyorsa anlamı, yatmış bir vaziyette iken kuyruğunu sallıyorsa kızgınlık anlamındadır. Oturmuş bir şekildeyken sallıyorsa sinirlerini bozan bir durumla karşı karşıyadır. Saldırı öncesin uyarıda bulunmaktadır.
  *Kuyruğunu bacağınıza sarıyorsa ;mutludur ve sizi görmüş olmaktan memnunluk duymaktadır.
  *Oyun oynarken elinizi ısırıyorsa ;dişleri kaşınıyordur. Ya da dişleri için egzersiz yapması gerekmektedir. Kedi oyuncağı istemektedir.
  *Tostoparlak olarak duruyorsa ;bir şeyler bekliyordur (muhtemelen yiyecek) ve beklemekten yorulmuştur.
  *Halının üzerine patilerini açarak yan yatmışsa ;sevilmek istiyordur. Keyfi yerindedir ve ilgi odağı olmayı beklemektedir.
  *Saksı çiçeklerine göz açtırmıyorsa ;kedi otuna ihtiyaç duymaktadır. Tüy topaklarını çıkarmak ve ihtiyaç duyduğu vitaminler için sebze yeme zamanı gelmiştir.
  *Bir başka kedi ile burun buruna tokalaşıyorsa ;tanışma safhasındadır. Muhtemelen dost olma eğilimindedir.
  *Tuvaleti yerine başka yerlere tuvaletini yapıyorsa ;tuvaleti ya kirlidir ya da tuvaletinin yerini beğenmemiştir.
  *Mobilyaların kenarına kafasını sürtüyorsa ;keyfi yerindedir. Evi ve kafasını sürdüğü mobilyaları sahiplenmiştir. Hatta biraz sevilmeye de hazırdır.
  *Dişi kediniz poposunu yukarı kaldırıyorsa ;çiftleşmek istiyordur.
  *Evinizin çeşitli yerlerine çiş bırakıyorsa ;egemenlik alanını belirlemektedir. Muhtemelen egemenlik haklarını ihlal edebilecek rakipler söz konusudur.
  *Gözlerini dikip bir şeyleri izliyorsa ;bilgi topluyordur. Durumu çözümleyerek bir sonraki aksiyonu için veri derlemektedir.
  *Tüyleri diken diken olmuşsa ;kızgındır ve saldırıya geçmek için bedeni tam hazırlık halindedir. Kırmızı alarma geçmiştir. Olacakları kimse kestiremez.
  *Gözlerini hafif hafif kapatıyorsa ;size selam veriyordur. Muhtemelen yatmış vaziyettedir. Sakin ve keyiflidir veya biraz yorgun ve keyfisizdir ama sizinle olmaktan mutluluk duymaktadır. İç çekmeye benzer bir ruh hali içindedir.
  *Ağzında bir şey tutarak size gelmişse ;başarılı bir av dönüşündedir ve avını size hediye etmek istemektedir. Başarısı için övgü beklemektedir.
  *Uyurken bıyıklarını ve ağzını hareket ettiriyorsa ;rüya görüyordur. Tatlı bir kedinin peşinde ya da çimlerde kelebek kovalamaktadır.
  *Tuvaletini yaparken miyavlıyorsa ;canı yanıyordur. Kabız olabilir ya da barsak kurtları ile başı derttedir. Veterinerin görmesi gerekir.
  *Kedi Yemek yemiyorsa ;hastalık belirtisidir. Veterinere götürülmelidir.
  *Kedinin Burnu kurumuşsa ;hastalık ya da ateş belirtisidir. Veterinere götürülmelidir.