Kemiklerin Genel Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Yavuz tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kemiklerin Genel Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir

  Kemiklerin Genel Özellikleri Çeşitleri Görevleri Nelerdir

  İnsan vücudunu ayakta dik tutan kaslarımız ile vücudumuzun diğer iç ve dış organlarımızın giydirildiği iskelet yapısının her bir elemanına kemik denir. Vücudumuzda sert yumuşak esneyen ve esnemeyen çeşitlilikte yatsı uzun ve kısa kemik guruplarımız vardır. Erişkin bir insanda 206 kemik vardır. 26 omurgada, 25 kaburgalar ve sternum, 22 başta, 1 hiyoid, 64 üsttaraf, 62 alttaraf, 6 kulak kemikleridir.
  [​IMG]
  Kemiklerimizin genel özellikleri; renk olarak beyazdırlar, üzerlerinde kemik zarı bulunur, kemik zarı kemiğin kalınlaşmasını, kırılma ve çatlamalarda onarılmasını sağlar. Ayrıca kemiklerin ucunda kıkırdak doku bulunur ve bu doku kemiğin sürtünme sonucunda aşınmasını önler. Kemiğin içinde ise sarı ve kırmızı ilik bulunur. Bu ilikler ise kan yapmaya yarar. Kemiklerimiz petek halinde birbirine kenetlenmiş ağlardan oluşur. İçleri bir nebze olsun boştur.
   
 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Cevap: Kemiklerin Genel Özellikleri Nelerdir

  Yetişkin bir insanda 206 kemik vardır. 26 omurgada, 25 kaburgalar ve sternum,22 başta, 1 hiyoid, 64 üsttaraf, 62 alttaraf, 6 kulak kemikleri, mecmuu 206.

  [​IMG]

  Kemiklerin dış görünüşleri; Kemiklerin şekilleri kendi karakterlerine göre değişiktir. Bununla beraber boyutlarını birbiriye karşılaştırarak kemikleri üç gruba ayırmak mümkündür.

  Kemik Çeşitleri

  1. uzun kemikler.
  2. yassı kemikler,
  3. kısa kemikler.

  Bir uzun kemikde (Os longum) uzunluk, genişlik ve kalınlıktan fazladır. Uzun kemiklerde bir cisim (diaphysis), iki uç (epihysis) vardır. Yalnız köprücük kemiği, klavikulada bu üç parça yoktur.

  Bir yassı kemikde (Os planımı) uzunluk ve genişlik, kalınlıktan fazladır. Yassı kemiklerde iki yüz ile her yassı kemiğin biçimine göre değişik kenarlar gösterir (kalça kemiği gibi).

  Bir kısa kemikde (Os breve) her üç boyut birbirine aşağı yukarı eşittir (bilek kemikleri gibi).

  Kemiklerin diafizleri genel olarak üç yüzü prizmatiktir (humerus, femur gibi).