Kenan Evren Darbesi Nedir

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Yavuz tarafından 16 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Osmanlı devletinin Fransa başta olmak üzere dış devletlere moder dünyadan haberdar olup ülkeyi kalkındırmaları için gönderdiği subay aday öğrencileri bu ülkerlerde eğitimden ziyade, ahlaki çöküntünün aşığı olmuş, kendi ülkelerini nasıl ahlaksızlaştıracaklarının peşine düşmüşleridir. Bu doğrultuda sözde özgürlük getirme adına Fransa ve İngiltere'nin desteği ile ordu mensupları İttihat Terakki Perver Cemiyeti adı altında gizli bir örgüt kurdular. Bu örgüt Abdülhamid'i meşrutiyetin ilanına kadar götürmüştür.

  Sözüm ona meşrutiyet, ülkede daha yazla kaosa sebep olmuştur. Abdülhamid'in girmeyin dediği dünya savaşına balıklam atlayan meclis ülkeyi hertarıfdan kuşatılmış hale getrdi. Nihayetinde savaş bitti, herkes ülkesine geri dönerken, orta doğu ve afrika gibi eski Osmanlı coğrafyasında kukla hükümetler bırakmayı ihmal etmediler. Bu hükümetler görünüşte bir meclise sahipken aslında o hükümetleri yöneten bir arka güç derin devlet olmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile ilk kurulan meclisin bir müddet sonra darbe ile iptal edilip yeniden seçimlere götürülmesi gibi. Bu yeni seçimde millet vekilleri cımbızla seçilmesine rağmen, üçyüz küsür millet vekili içnden on yirmi kadar muhalif çıkmasına engel olunamamıştır. O muhaliflerin öncülüğünde kurulan partide kapatılmıştır.

  Ülkemizde siyasi iktidar halkın safına doğru, halkın yaşam tarıza doğru kaydığı yıllarda bu ordu mensuplarınca hemen balans ayarı yapılarak hizaya getirilmiştir. Bu ayar bazen devlet başkanlarının asılması ile sonuçlanmıştır. Bazende ülkeyi darbe ortamına sürükleyebilmek için uydurma örgütler kurulup garban halk birbirine düşürülerek kaos ortamının oluşması sağlanmıştır.
  [​IMG]
  Kenan Evren darbeside böyle bir sürecin sonucudur. Halefleri taki İttihat Terakki Perver Cemiyetine dayanmaktadır. Sağcı solcu alevi sünni kürt türk fitnesini körükleyip pravakosyanlar ile toplum yönlendirilmiş ve nihayet yönetime el koyuyoruz denmiştir. El koyuyoruz denmesiyle olaylar bıçak keser gibi kesilmiştir. Çünkü her iki kuklayı oyanat el aynıdır. Sonrada bir sağdan bir soldan asılarak adalet sağlanmıştır.(!)
  [​IMG]
  Ozan Arif ne kadar vatan perverse Deniz Gezmit'te o kadar vatanı için çalışan bir gençken, bu mihraklar ihanetin büyüğünü kendileri yapıp, bu genç fidanları oyunlarına kurban etmişlerdir. Necip Fazıl diyor ki; "birileri bağırdı ey toplum ayağı kalkın!! ayağı kalktık bir de baktık ki bize ayağı kalkın diyenler yerlerimize oturmuş"
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 16 Temmuz 2012