Kerbela Olayının önemi Nedir Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Ayaz tarafından 13 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Kerbela Olayının önemi Nedir

  Kerbela Olayı İslam dünyasındaki mezhep ayrılıklarının başlangıç noktasıdır. bu olayla İslam dünyasındaki ayrılıklar kesinleşmiştir.

  Kerbela Olayı’nın Şii ve Aleviler için önemi büyüktür. zira onlara göre Ali’nin oğulları yenilmez savaşçılardır, çok yüce şahsiyetlerdir ve halifelik makamının su götürmez sahibidirler. Sünni Müslümanlığında da en yüce Sahabelerden ve dört büyük halifeden birinin oğulları oldukları için çok yüce şahsiyetlerdir ve dini liderler olarak kabul edilirler. Sünnilere göre de seçilmemiş ve zorla başa gelmiş bir halife tarafından katledilmişlerdir.

  Kerbela’da yaşananlar her yıl Şii ve Aleviler tarafından törenlerle, sünniler tarafından ise mevlid okunarak ya da oruç tutularak anılmaktadır. savaşın meydana geldiği muharrem ayının 10′unda yani Aşure Gününde özellikle yas tutulur. konuşmalar yapılır, tiyatrolarla canlandırılır, ağıtlar yakılır. bunun dışında caferi şiiler Hüseyin’e yardım edemedikleri ve onun çektiği acıya engel olamadıkları için kendi sırtlarına zincirlerle vurarak dövünürler